Kamienica Wiktora Burdy w Bielsku-Białej

Okres wakacyjny nadchodzi pełną parą, a to sprawia, że wiele osób szuka ciekawych miejsc na wypad wakacyjny. O atrakcjach turystycznych Bielska-Białej i okolicy pisaliśmy już sporo. Teraz jednak warto co nieco powiedzieć na temat wyjątkowej kamienicy Wiktora Burdy, która mieści się na ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej. Z poprzednich artykułów wiemy już, że na tym bielskim deptaku mieści się sporo licznych zabytków. Kamienica Wiktora Burdy niewątpliwie jest również obiektem budowlanym o wielkiej historii, którym warto się zainteresować podczas spaceru po tej części miasta.

O kamienicy Wiktora Burdy na ulicy 11 Listopada

Ulica 11 Listopada w Bielsku-Białej to reprezentacyjny deptak, przy którym skupiło się wiele cennych zabytków architektury. W gronie tych najciekawszych znajduje się kamienica Wiktora Burdy – znanego przedsiębiorcy.

Kto wie, być może już niedługo ta kamienica zostanie poddana rewitalizacji, podobnie jak obecnie odbywa się modernizacja zabytkowej kamienicy w Łodzi?

Kika słów o Wiktorze Burda

Wiktor Burda urodził się w 1860 roku na terenie dzisiejszych Pisarzowic, zmarł w 1933 roku we Włoszech. Jego pasją była hodowla ryb słodkowodnych, a w dziejach Prus i Śląska zapisał się m.in. jako dzierżawca wielu stawów hodowlanych. Był też właścicielem kilku kamienic na trenie Bielska-Białej, które wynajmował. Najsłynniejszą z nich była (i jest) kamienica przy ulicy 11 listopada 10. Zaprojektował ją Karol Korn, znany architekt z Bielska, znany też jako twórca wielu innych budowli na terenie tego miasta. Kamienica dumnie wznosi się nad Białą – rzeką oddzielającą Bielsko od Białej. Liczy ona sobie aż 4 kondygnacje i jest ciekawym przykładem stylu neobarokowego. Jest to jedna z ciekawszych pamiątek z XIX wieku, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Bielsku-Białej.