Modernizacja drogi krajowej nr 1

W całej Polsce od lat prowadzone są szczegółowe statystyki na temat poszczególnych odcinków dróg publicznych. Ich zadaniem jest wyłonienie najbardziej niebezpiecznych odcinków drogi. To właśnie one w pierwszej kolejności muszą zostać zmodyfikowane. Przede wszystkim w celu poprawy bezpieczeństwa kierowców oraz innych uczestników ruchu. Jedną z takich dróg jest droga krajowa nr 1 na odcinku w Goczałkowicach-Zdroju.

Niebezpieczny odcinek drogi krajowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju

Kierowcy od lat są przyzwyczajeni, że poruszając się z Bielska-Białej lub Czechowic-Dziedzic można skręcić na skrzyżowaniu w lewo, aby dostać się na ulicę Uzdrowiskową. Podobny zwyczaj mieli kierowcy wyjeżdżający z ulicy Uzdrowiskowej na krajową drogę nr 1 w kierunku Pszczyny. Niestety, ale tego typu lewoskręty powodowały duże utrudnienia dla kierowców. Jest to dosyć specyficzny odcinek drogi, na którym stosunkowo często dochodziło z tego powodu do kolizji bądź wypadków. Niestety niektóre wypadki były tragiczne w skutkach.

Zmiany w ruchu drogowym na drodze krajowej nr 1

W najbliższym czasie bezpieczeństwo na tym odcinku drogi krajowej nr 1 powinno się zmienić. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła całkowicie zmienić ruch na tym odcinku. Przede wszystkim wprowadzono całkowicie inny cykl sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniach z ulicami Brzozową oraz Główną. Teraz kierowcy samochodów osobowych mogą tam wykonać manewr zawracania. Z kolei teraz wspomniane na początku lewoskręty są już niemożliwe do wykonania. Na ten moment znajduje się tam pas, który oddziela jezdnie w obu kierunkach.

Miejmy nadzieję, że wprowadzone na tym odcinku zmiany w ruchu drogowym przysłużą się nam wszystkim. Przede wszystkim powinna zmniejszyć się ilość kolizji oraz wypadków, a przecież o bezpieczeństwo i życie ludzkie chodzi w tym wszystkim najbardziej.