Jak dobrze znasz swoje miasto? Poznaj ciekawostki dotyczące Bielska-Białej

U stóp Beskidów to właśnie Bielsko-Biała jest jednym z najbardziej malowniczych miast. To urocze miejsce łączy w sobie piękną naturę w postaci gór, z bardzo przyjemnym miejskim klimatem. Historyczna XIX-wieczna architektura jest również łakomym kąskiem dla wszystkich turystów. Nic więc dziwnego, że Bielsko-Biała często znajduje się na liście najpiękniejszych miast w Polsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jednak nawet wieloletni mieszkańcy mogą nie znać kilku ciekawych faktów o tym mieście.

1.Bielsko-Biała powstała z połączenia dwóch odrębnych osad

Miasto o nazwie Bielsko-Biała tak naprawdę istnieje dopiero od 1951 roku. Powstało ono na wskutek połączenia śląskiego Bielska z małopolską Białą. Granicznym punktem obu miejscowości była niegdyś rzeka Biała.

2.Wielokulturowa historia miasta

Zarówno w Bielsku, jak i w Białej można było zaobserwować niegdyś bardzo dużą wielokulturowość. Do II wojny światowej w tej lokalizacji oprócz Polaków mieścili się osoby pochodzenia niemieckiego oraz czeskiego, a także Żydzi oraz Morawianie. Ich historyczna obecność na tych terenach odcisnęła piętno na obecny wygląd tego miasta.

3.Pomnik Marcina Lutra

To właśnie w Bielsku-Białej można spotkać wyjątkowy, a przede wszystkim jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. Był to wielka postać pochodząca z Niemiec. W swoim życiu dokonał wielu reformacji religijnych, był tłumaczem Biblii, a także współtwórcą luteranizmu. Oprócz tego znany jest również z listy 95-ciu potępiających praktykę sprzedaży odpustów. Pomnik mieści się tuż obok kościoła ewangelickiego na placu Marcina Lutra.

4.Mały Wiedeń

Bardzo często można usłyszeć, że będąc w Bielsku-Białej można się poczuć niczym w Wiedniu. To wszystko za sprawą zabytków, które mają secesyjny oraz eklektyczny charakter. Stąd też miasto niekiedy określane jest mianem Małego Wiednia.

5.Bajkowi bohaterowie pochodzą z Bielska-Białej

Każdy z nas na pewno kojarzy kultowych bohaterów dziecięcych bajek. Reksio, Bolek i Lolek, czy też Miś Kudłatek to postacie wywodzące się z tego regionu. Nawet teraz niektóre z postaci można spotkać podczas spaceru po Bielsku-Białej.