Mieszkaniec Jaworza postawiony przed sądem za serię oszustw na portalu aukcyjnym

Komisariat Policji w Strumieniu zakończył śledztwo dotyczące serii oszustw przeprowadzonych na jednym z internetowych portali aukcyjnych przez 26-letniego mężczyznę zamieszkującego Jaworzno. Mężczyźnie postawiono łącznie aż 25 zarzutów.

Inicjatywa sprawy miała miejsce w lipcu poprzedniego roku, kiedy to funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o licznych przestępstwach związanych z kontem użytkownika na platformie aukcyjnej. W następstwie tego zawiadomienia, postępowanie w tej sprawie podjęli policjanci ze Strumienia. Współpracując z ekipą bezpieczeństwa portalu Allegro, podjęto działania mające na celu identyfikację sprawcy przestępstw. Sprawca oferował różnego rodzaju przedmioty, głównie o niskiej wartości, zakładając, że pokrzywdzeni nie zgłoszą tych oszustw funkcjonariuszom. Niestety, jego przypuszczenia okazały się trafne.

Pod koniec maja 2023 roku, 26-latek założył konto na platformie używając fałszywych danych osobowych i w ciągu dwóch tygodni, dokładnie do 13 czerwca, udało mu się oszukać 25 osób na łączną sumę blisko trzech tysięcy złotych. Przez cały okres prowadzenia dochodzenia, funkcjonariusze wykorzystali metody informatyki śledczej, zbierali dowody na przestępstwo oraz kontaktowali się ze wszystkimi poszkodowanymi osobami. Dzięki swojemu zaangażowaniu, umiejętnościom i taktyce walki z cyberprzestępczością, policjantom udało się ostatecznie zidentyfikować sprawcę oszustw – 26-letniego mieszkańca Jaworza.

Policjanci prowadzący sprawę wystąpili do prokuratury o wydanie nakazu aresztowania mężczyzny. Prokuratura przychyliła się do ich wniosku i oskarżony został zatrzymany w swoim domu. Był on zaskoczony wizytą stróżów prawa odwiedzającymi go w miejscu zamieszkania. Mężczyzna był pewien, że jego działania nie zostaną wykryte i pozostanie anonimowy.

Staranność i determinacja stróżów prawa pozwoliły zgromadzić wystarczająco dużo dowodów, by udowodnić 26-latkowi popełnienie 25 oszustw w sieci. Za te przestępstwa grozi mu teraz kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.