Wzmocnienie taboru Komunikacji Beskidzkiej: dostawa czterech nowych autobusów

Flota Komunikacji Beskidzkiej została poszerzona o cztery nowe autobusy Solaris Urbino 10. Te pojazdy wkrótce, po przeprowadzeniu formalności rejestracyjnych i instalacji kas biletowych, pojawią się na drogach naszego regionu. Planowany termin ich debiutu to połowa września.

Seweryn Kobiela, przewodniczący zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego (BZPG), który jest organizatorem komunikacji w tym obszarze, wyjaśnia, że nowe jednostki są „mini” autobusami. Mogą one przewozić łącznie do 80 pasażerów i są napędzane olejem napędowym, spełniając najwyższy standard emisji spalin – Euro 6. Jest to kolejna dostawa takich pojazdów dla BZPG.

Auta te wyposażono w klimatyzację oraz różne udogodnienia dla różnych grup pasażerów – niepełnosprawnych, matek z małymi dziećmi i osób starszych. Autobusy są niskopodłogowe, mają specjalne miejsce na wózek inwalidzki i psa przewodnika.

Zakup nowych autobusów kosztował 5,6 miliona złotych. Część tej kwoty, a dokładnie 4 miliony, pochodziła z programu rządowego Polski Ład. Resztę środków dołożyły samorządy tworzące związek. Jak dodaje Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, nowo nabyte pojazdy zastąpią najstarsze i najmniejsze jednostki w taborze Komunikacji Beskidzkiej. Obecnie flota ta składa się z 115 autobusów, z których najstarsze datują się na początek XXI wieku.

BZPG powstał w 2017 roku dzięki inicjatywie samorządów powiatu bielskiego, które przejęły spółkę PKS w Bielsku-Białej razem z jej majątkiem. Obecnie związek składa się z 11 samorządów, w tym miasta Kęty, które nie należy do powiatu bielskiego.