Bezrobocie w województwie śląskim

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o stopie bezrobocia w Polsce na koniec drugiego kwartału bieżącego roku. Średnia dla całej Polski to 6,1%. Sprawdź, w których miastach w województwie śląskim jest ona najniższa.

Pierwszy kwartał 2020 roku był bardziej optymistyczny pod względem stopy bezrobocia. Wtedy wynosiła ona 5,4%. Teraz wzrosła o 0,7 p. proc. Eksperci wskazują, że przyczyną z pewnością jest pandemia koronawirusa. Od marca do czerwca 2020 do urzędów pracy zgłosiło się 117 tys. bezrobotnych osób. Nie pomaga także fakt, że podczas drugiego kwartału pracodawcy zgłosili aż o 27,1% mniej wolnych miejsc pracy niż podczas pierwszego kwartału bieżącego roku.

Bezrobocie w województwie śląskim

Stopa bezrobocia w województwie śląskim jest na naprawdę dobrej pozycji. Region, z wartością 4,7% klasyfikuje się na drugim miejscu od końca. Niższe bezrobocie występuje jedynie w województwie wielkopolskim, w którym wynosi ono 3,7%. Na pierwszym miejscu plasuje się województwo warmińsko-mazurskie ze średnią stopą bezrobocia 10,4%. Tuż za nim znajduje się podkarpackie z wartością 9,0% oraz kujawsko-pomorskie z 8,8%. W czerwcu 2020 roku, w województwie śląskim, pracodawcy mówili o zwolnieniu łącznie 28,8 tys. pracowników. To aż o prawie 10 tys. więcej, niż jeszcze 3 miesiące wcześniej.

Miasta i powiaty w województwie śląskim z najniższym bezrobociem

Według danych GUS na dzień 30 czerwca 2020 roku wśród miast i powiatów w województwie śląskim z najniższą stopą bezrobocia na dziesiątym miejscu znajdują się Gliwice oraz Chorzów (4,4%). Tuż za nimi uplasował się powiat bielski (4,2%). Na miejscu 8. Częstochowa (3,8%), a zaraz za nią z tą samą wartością Rybnik. Tuż za nimi powiat pszczyński 3,4% i Ruda Śląska (3,2%). Na pozycji 5. Tychy (2,9%). Podczas gdy, pierwsze dwa miejsca zajęły Bielsko-Biała (2,2%) oraz Katowice (1,5%)