Janusz Zemanek, jedyny kandydat na wójta Wilkowic, przegrał wybory samorządowe

Janusz Zemanek, będący jedynym kandydatem na stanowisko wójta gminy Wilkowice, nie zdołał zdobyć wystarczającego poparcia w wyborach samorządowych. Pomimo braku przeciwników, uzyskał tylko nieco ponad 39,7% głosów. Był to zaskakujący zwrot akcji, który stał się największą sensacją wyborczą w kraju i sprawił, że od wczoraj cała Polska mówi o Wilkowicach. Teraz to radni gminy będą musieli wskazać nowego włodarza.

Zemanek ubiegał się o reelekcję i pomimo bycia jedynym kandydatem, zdobył tylko 39,76% ważnych głosów. Aby odnieść sukces, musiał uzyskać poparcie większe niż połowa osób biorących udział w głosowaniu.

Zgodnie z prawem wyborczym, jeśli kandydat nie uzyska więcej niż połowę głosów oddanych w wyborach, radni gminy wybierają nowego wójta. To jest dokonywane za pomocą tajnego głosowania i wymaga bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady. Grupa radnych stanowiąca co najmniej jedną trzecią składu rady ma prawo zgłosić kandydata.

W wyniku ostatnich wyborów do Rady Gminy Wilkowice, wszystkie 15 mandatów zdobyło KWW Gmina Wilkowice Wspólna Sprawa – lokalny komitet, z którym związany jest niewybrany wójt Janusz Zemanek.