Sacrum in Musica: Festiwal Muzyki Sakralnej o różnorodności gatunkowej i unikalnej atmosferze

„Sacrum in Musica” to wyjątkowy festiwal o charakterze ekumenicznym, który wyróżnia się na tle innych dzięki szerokiej gamie prezentowanych gatunków muzyki. Każda z nich jest wynikiem inspiracji duchowych i religijnych. Festiwal ten oferuje szereg koncertów, gdzie możemy usłyszeć nie tylko muzykę klasyczną, ale również klezmerską, chóralną czy nawet popularną.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” planowany jest do przeprowadzenia w dniach 15-19 kwietnia w Bielsku-Białej. Ta niecodzienna okazja do zetknięcia się z muzyką inspirowaną sferą sacrum organizowana jest co roku przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Festiwal „Sacrum in Musica” kontynuuje cenną tradycję Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, które były wcześniej organizowane przez BCK we współpracy z Klubem Inteligencji Katolickiej. Jest to wydarzenie muzyczne o unikalnym charakterze, prezentujące bogactwo różnorodnych inspiracji płynących ze sfery sacrum reprezentowanej przez różne religie, z wyraźnym akcentem na element ekumeniczny.

Nad festiwalem pieczę sprawują dwaj biskupi – Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Ten coroczny festiwal muzyki sakralnej odbywający się każdego kwietnia przyciąga tłumy publiczności. Uczestnicy mają niepowtarzalną szansę na wysłuchanie koncertów światowej klasy chórów cerkiewnych, artystów śpiewających chorały gregoriańskie, grup klezmerskich wykonujących muzykę żydowską oraz zespołów gospel. Każda kolejna edycja „Sacrum in Musica” dostarcza publiczności niezapomnianych wrażeń artystycznych, estetycznych, intelektualnych, ale przede wszystkim duchowych. Muzyka prezentowana podczas tego festiwalu jest szczera i płynie prosto z serca artystów, którzy tworzą ją pod wpływem intensywnych doświadczeń religijnych.