Symboliczne otwarcie odnowionego Amfiteatru w Lipniku po trudach odbudowy

Amfiteatr w Lipniku, którego rekonstrukcja zakończyła się w okresie zimowym, został symbolicznie otwarty dla użytkowników. Otwarcie miało miejsce w środę, 3 kwietnia, choć prawdziwa uroczystość zaplanowana jest na czerwiec.

Inicjatywa odbudowy historycznego obiektu, który był aktywny w latach 30. XX wieku, została podjęta przez mieszkańców Bielska-Białej. Decyzję o tym podjęli głosując w ramach budżetu obywatelskiego w roku 2016. Jednakże, proces odbudowy napotkał na szereg przeciwności. Początkowo stwierdzono brak wystarczających funduszy z budżetu obywatelskiego, co doprowadziło do przeniesienia projektu do budżetu miasta. Następnie przetargi były anulowane, a prace zawieszane. Ostatecznie obiekt został ukończony w grudniu poprzedniego roku – więcej niż siedem lat po pierwszym głosowaniu.

Prezydent Jarosław Klimaszewski, podczas ceremonii oddania obiektu do użytku, wygłosił przemówienie. Zauważył, że inwestycja była jedną z najdłużej trwających w mieście, a następnie przypomniał jej pełną historię. Podkreślił, że odnowione miejsce rekreacji jest przeznaczone dla wszystkich mieszkańców Bielska-Białej, choć największą korzyść mają oczywiście mieszkańcy Lipnika. Dodał, że miejsca takie jak to są cenione przez bielszczan, którzy wykazują wysoką świadomość ekologiczną. Wszystko zostało wykonane dzięki współpracy z Lasami Państwowymi, z poszanowaniem sztuki zarządzania lasem i ochrony dziedzictwa naturalnego poprzednich pokoleń.