Nowa platforma internetowa dla entuzjastów historii Bielska-Białej i regionu: Datownik Regionalny

Stworzona przez Książnicę Beskidzką platforma online – Datownik Regionalny – to prawdziwy raj dla tych, którzy są zafascynowani historią Bielska-Białej oraz jej okolic. Strona nie tylko pozwala codziennie podążać za najważniejszymi wydarzeniami mającymi miejsce w naszej okolicy na przestrzeni lat, ale także prezentuje je w formie uporządkowanego kalendarium.

Datownik Regionalny powstał dzięki zaangażowaniu Teresy Dziemińskiej i Beaty Kani, pracownic Książnicy Beskidzkiej. Jest to internetowa baza danych prezentująca chronologiczne wydarzenia, które odegrały kluczową rolę w rozwoju, kulturze i życiu całego regionu. Dodatkowo, platforma zawiera biografie osób godnych uwagi z naszego regionu – nie tylko z Bielska-Białej i okolic, ale również ze Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Żywieckiego. W ten sposób, strona stanowi cenną skarbnicę lokalnej historii.

„Datownik regionalny jest rodzajem kroniki faktów, która pozwala użytkownikom na śledzenie zachodzących zmian poprzez przeglądanie wydarzeń z różnych dat” – mówi dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Katarzyna Ruchała. W bazie znalazły się także przysłowia z regionu cieszyńskiego, żywieckiego i śląskiego w oryginalnej pisowni fonetycznej oraz ogólnopolskie powiedzenia wybrane według wzorca pogodowego związanego z kolejnymi porami roku, pracami rolniczymi czy świętami patronalnymi. Te mądre rady i ostrzeżenia są ciągle aktualne.

Dyrektor KB dodaje również, że na każdej stronie Datownika Regionalnego będą stopniowo pojawiać się krótkie anegdoty i opowieści, niekiedy o lekkim humorystycznym tonie, oparte na lokalnych legendach, wpisach ze starych kronik oraz niecodziennych sytuacjach zarejestrowanych przez prasę lub wspomnianych w książkach. Takie osobliwe informacje będą stanowić doskonałe uzupełnienie dla bardziej formalnej, kronikarskiej historii regionu. Dodatkowo w sekcji „Rozmaitości” zamieszczane będą wybrane cytaty z literatury pięknej mające na celu zachęcić użytkowników do czerpania mądrości z dzieł wielkich pisarzy i poetów.