Projekt nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka z podziemnym parkingiem i eko-biblioteką do 2028 roku

Planowane jest powstanie nowego domu dla Teatru Lalek Banialuka do roku 2028. Projekt ten ma zostać wykonany na skrzyżowaniu ulic Broniewskiego i PCK w Bielsku-Białej. W ramach inwestycji przewidziane jest utworzenie publicznego parkingu podziemnego oraz tzw. „zielonej biblioteki”. Ponadto, planowane jest zachowanie funkcji targowej na terenie kompleksu. Planami kieruje miejskie biuro rozwoju, które ma zamiar ogłosić konkurs na projekt urbanistyczno-architektoniczny na początku nowego roku. Aktualna lokalizacja Teatru Lalek Banialuka to kamienica w centrum miasta, która jednak już dawno przeszła swoje złote lata. Przewidywany koszt budowy wyniesie około 35 milionów euro, a projekt jest częścią oferty miasta na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Teatr Lalek Banialuka, działający od 76 lat, ma obecnie swoją siedzibę w budynku przy ulicy Mickiewicza w Bielsku-Białej. Istnieje wiele powodów dla których placówka musi się przenieść. Na pierwszy plan wysuwa się fakt, że budynek jest nie tylko zbyt mały, ale także wymaga generalnego remontu. Ponadto, pojawiają się nieoficjalne informacje, że obiekt może mieć problemy z spełnieniem najnowszych norm przeciwpożarowych. Aktualna lokalizacja sprawia miastu coraz więcej trudności.

Przyszła lokalizacja teatru była przedmiotem długotrwałych poszukiwań. W przeszłości pojawiły się sugestie, że nowa siedziba mogłaby powstać na działce przy ulicy Lompy, gdzie obecnie znajduje się miejskie targowisko. Jego właściciel, PSS Społem, od kilku lat rozważa sprzedanie tej nieruchomości. Studio Filmów Rysunkowych, które jest w pobliżu, kończy budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji i wyraziło zainteresowanie stworzeniem w tym obszarze miasta specjalnej strefy dla dzieci. To miejsce jest o krok od bielskiego starego miasta, a w planach jest tam również budowa parkingu wielopoziomowego.

Ponownie pojawiły się informacje o planach budowy nowej siedziby dla Banialuki w Bidbooku – dokumencie prezentującym propozycje służące zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Miasto nie planuje tworzenia dodatkowej infrastruktury poza tą, która była już zaplanowana. Są to m.in. Pedanteria – kompleks wielofunkcyjnej przestrzeni kulturalnej, nowa siedziba Banialuki i Centrum Miłości do Gór, na które przeznaczone jest około 81,5 miliona euro.