Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna wystąpi w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

W najbliższy czwartek, gościem Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (WSEH) będzie niezależny sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna. Spotkanie, które tam się odbędzie, przewidziane jest jako interesująca dyskusja dotycząca prawa. Ze względu na miejsce, wybrane do organizacji tego wydarzenia, tematyka polityczna zostanie ograniczona.

Sędzia Juszczyszyn jest postacią dobrze znaną w środowisku prawniczym, ponieważ doświadczył on poważnych konsekwencji ze względu na wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dwa lata temu. Sędzia Juszczyszyn podjął się oceny statusu tzw. neo-sędziego, który wydał pierwszy wyrok, podczas rozpoznawania apelacji od wyroku sądu rejonowego. W tym celu zwrócił się do Sejmu z prośbą o przedstawienie listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (neo-KRS). Stało się to jednak po wprowadzeniu tzw. ustawy kagańcowej, złożonej przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w Sejmie w grudniu 2020 roku. Celem projektu było zablokowanie sędziom stosowania prawa europejskiego oraz wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) i TSUE.

W konsekwencji tego postępku, sędziemu Juszczyszynowi odebrano uprawnienia do orzekania w sądzie okręgowym, a Izba Dyscyplinarna zawiesiła go na dwa lata. Juszczyszyn jest nazywany pierwszym nieugiętym sędzią, który sprzeciwił się zmianom w prawie wprowadzanym przez resort Zbigniewa Ziobry. W czwartek o godzinie 18.00, sędzia Juszczyszyn przy ulicy Sikorskiego 4c w Bielsku-Białej, jako gość WSEH, przedstawi swoje spostrzeżenia na temat polskiego systemu sądownictwa i praworządności. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.