Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla przedszkola w Bielsku-Białej

Wyłoniono laureatów konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2023. To właśnie Przedszkole nr 4 w Bielsku-Białej zdobyło II Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego. Plan rozbudowy tego obiektu został doceniony i nagrodzony kwotą 15 tysięcy złotych.

Za inwestycję odpowiada Miasto Bielsko-Biała, a autorem projektu jest Piotr Dominiczak z Pracowni Architektonicznej. Koncepcja rozbudowy przedszkola zdobyła uznanie, wygrywając nad innymi propozycjami dotyczącymi niewielkich budynków przedszkolnych.

W uzasadnieniu werdyktu sędziów czytamy, że „architektura i funkcja budynku są jasno określone, oparte na prostym układzie modularnym z akcentem na szczegółach architektonicznych”. Jury chwali również zastosowanie podwójnej fasady, która znacząco poprawia komfort użytkowania – zarówno pod kątem mikroklimatu, oszczędności energii, jak i bezpieczeństwa najmłodszych. Wyjątkowe portfenetry gwarantują dzieciom nieograniczony widok, dostęp do świeżego powietrza i bezpieczną zabawę.

Projekt rozbudowy przedszkola zasługuje na uznanie również za doskonałe wpisanie go w kontekst miejski. Budynek harmonijnie komponuje się z różnorodnymi poziomami terenu, tworząc spójną całość. Jedynym mankamentem zdaniem jurorów jest termomodernizacja starszego, istniejącego budynku przedszkola z lat 50. XX wieku, która sprawiła, że stracił on swoją oryginalność i odrębność.