Teleskopowe, zakrzywione, zwykłe – jakie kije narciarskie wybrać?

Kijki narciarskie wbrew pozorom nie tylko służą do nauki jazdy na stoku. To przydatny sprzęt także dla bardziej doświadczonych, zaawansowanych sportowców. Nadają rytm, pomagają wchodzić w zakręty, a także można z nimi czuć się pewniej na nartach. Warto wiedzieć, jakie kije narciarskie wybrać, nie tylko ze względu na długość, ale też rodzaj. Sprawdź nasz poradnik!

Zakrzywione kijki narciarskie – gdzie się sprawdzą?

Kiedy zobaczysz charakterystyczne wygięcie w kijkach narciarskich, od razu możesz zdefiniować, do czego służą. To specjalnie zaprojektowane modele slalomowe. Dlaczego mają taki kształt? Pozwala on na trzymanie kijków dosyć blisko narciarza, kiedy nie jest konieczne korzystanie z nich.

Warto zaznaczyć, że kijki slalomowe powinny być gotowe do pracy przy dużych obciążeniach. Lepiej zwracać uwagę na wysokiej jakości materiały, które nie zawiodą w trudnych warunkach. Popularne jest włókno węglowe, ale ma ono tendencję do kruszenia się przy mocnych uderzeniach o twarde podłoże. Właśnie dlatego kijki powinny mieć osłonkę chroniącą rdzeń, np. gumową. W slalomie gigancie ważnym elementem są talerzyki o kielichowym kształcie, aby nie zgubić ich podczas manewrowania między bramkami.

Z zakrzywionych kijków narciarskich korzystają też ci, którzy rozpędzają się do dużej prędkości, czyli głównie sportowcy w narciarstwie zjazdowym. Delikatne zakrzywienie i aerodynamiczny kształt mają znacznie zminimalizować opór powietrza. Przez to łatwiej jest się rozpędzić i utrzymać daną prędkość na stoku. Nie jest to jednak reguła, że każde kijki narciarskie zjazdowe dla amatorów i zawodowców mają charakterystyczne zakrzywienie.

Jeśli nadal nie wiesz, czy taki wariant jest dla Ciebie, możesz zapytać specjalistów ze Ski Race Center oraz zapoznać się z pełną ofertą sprzętu: https://skiracecenter.pl/16-kijki-narciarskie.

W jakich warunkach warto mieć kijki teleskopowe?

Kije teleskopowe są kojarzone często ze skitouringiem. Nic dziwnego, w trudnych warunkach terenowych, podczas podjazdów i zjazdów konieczne jest regulowanie długości kijków narciarskich. Dzięki temu można komfortowo i bezpiecznie poruszać się na stoku. Przykładowo, podczas schodzenia, zbyt długie kijki mogą przeszkadzać, a nie pomagać w pokonaniu terenu.

Oczywiście myśląc o kijkach narciarskich przydatnych w tak trudnym terenie, warto zainwestować w dobry sprzęt. Żaden narciarz nie chciałby, aby długość rozregulowała się na trasie przez słabej jakości elementy łączeniowe.

Jeśli zastanawiasz się, jakie kije narciarskie wybrać, to weź pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Możliwość regulacji długości przyda się narciarzom, którzy poruszają się po różnorodnym terenie. Zmienne nachylenie stoku wymaga odpowiedniego zaparcia się lub podparcia sylwetki. To też bardzo praktyczne rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, których wzrost jeszcze się nie unormował. Teleskopowe kijki narciarskie można dopasować do wzrostu, aby nie kupować nowego sprzętu co sezon.

Pozostałe rodzaje kijków narciarskich

Klasyczne kije narciarskie to między innymi biegówki, idealne do odpychania się, uzyskania większej prędkości czy manewrowania na stoku. Najlepiej, aby były krótsze od modeli przeznaczonych do biegu. Kolejne popularne kijki to te przeznaczone do narciarstwa zjazdowego. Pomagają utrzymać równowagę i stabilizują pozycję na stoku.

Wybór kijków narciarskich zawsze należy dostosować do swojego wzrostu i stylu jazdy. Warto zwrócić uwagę na modele aluminiowe lub karbonowe. Te drugie są nieco droższe, ale za to lżejsze na trasie. Pamiętaj też, że w przypadku klasycznych kijków cena może mieć ogromne znaczenie w wykonaniu i dopracowaniu szczegółów przez producenta. To niesamowicie ważne, bo inwestując w słaby sprzęt, może Cię po prostu zawieść na stoku i wpłynąć negatywnie na wrażenia z jazdy. Wiele ciekawych modeli znajdziesz na stronie internetowej: https://skiracecenter.pl.