Wyjątkowa noc tropikalna w październiku w Bielsku-Białej

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformowali, że w nocy z piątku na sobotę temperatura w Bielsku-Białej nie schodziła poniżej 20 stopni Celsjusza. Była to zjawisko niespotykane, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jesteśmy już w połowie października. Taka sytuacja kwalifikuje się jako tzw. „noc tropikalna”.

To zjawisko zostało zaobserwowane na stacji synoptycznej IMGW w Aleksandrowicach. Temperatura przez całą noc utrzymywała się na wysokim poziomie powyżej 20 stopni Celsjusza. Najcieplejszy moment tej nocy miał miejsce o godzinie 4:00, kiedy termometry wykazały aż 22,4 stopnia Celsjusza.

Dopiero o godzinie 7:00 rano, temperatura zaczęła spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Co ciekawe, pomimo że była to sobota, maksymalne temperatury w ciągu dnia nie były nawet w stanie zbliżyć się do wartości osiąganych tej nocy.

Takie zjawisko jest tym bardziej interesujące, że kilka dni wcześniej na górze Szyndzielnia mógł być dostrzeżony prószył śnieg. Wszystko to pokazuje jak dynamiczne mogą być zmiany warunków pogodowych.