Końcowa faza rewitalizacji amfiteatru leśnego w Bielsku-Białej

Zaplanowane prace renowacyjne na terenie leśnego amfiteatru, położonego w Lipniku – peryferiach Bielska-Białej – mają się zakończyć w listopadzie. Tomasz Gawęda, rzecznik Nadleśnictwa Bielsko, potwierdził dla PAP, że wszystkie etapy remontu przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Amfiteatr ten, usytuowany przy niebieskim szlaku prowadzącym na Magurkę Wilkowicką, zgodnie z planem samorządu i pracowników nadleśnictwa, ma stać się miejscem relaksu, spotkań towarzyskich oraz wydarzeń kulturalnych. To mieszkańcy Lipnika apelowali o przeprowadzenie remontu, starając się pozyskać środki m.in. z budżetu obywatelskiego. Niestety, z uwagi na formalności, nie było to możliwe. Inwestycja była kosztowna i obszar, na którym znajduje się amfiteatr, nie jest własnością tylko gminy Bielsko-Biała – należy również do Nadleśnictwa Bielsko.

Prace renowacyjne rozpoczęły się w maju 2020 roku dzięki wsparciu finansowemu ze strony samorządu. Jednakże pandemia spowodowała, że doszło do opóźnień. Pierwotny termin zakończenia prac, wyznaczony na jesień 2020 roku, nie został dotrzymany i wielokrotnie przesuwany. Wykonawca tłumaczył się m.in. wpływem pandemii, trudnymi warunkami atmosferycznymi związanymi z ostrą zimą i deszczową wiosną. W rezultacie, umowa z wykonawcą została wypowiedziana przez nadleśnictwo jesienią 2021 roku.

W przetargu na nowego wykonawcę zgłosiła się jedynie jedna firma, pochodząca z Żywca. Ich wycena prac wyniosła 2,6 mln zł brutto – to więcej, niż planowano wydać na inwestycję. Mimo to, bielscy radni postanowili na sesji 20 czerwca pokryć brakujące 1,8 mln zł i doprowadzić renowację do końca.