Wędrówka po Beskidzie Śląskim – odkrywaj ciekawostki górskiego świata

Szczyty Beskidu Śląskiego wymieniają się wśród swoich najwyższych wzniesień takie góry, jak Skrzyczne z wysokością 1257 metrów nad poziomem morza i Barania Góra, która jest od niego niższa o 37 metrów. Z drugiej strony granicy, na czeskich terenach, górę trzyma Czantoria Wielka z wysokością 995 metrów n.p.m.

Landszaft Beskidu Śląskiego ukształtowany został głównie z piaskowców, które są domem dla wartościowych minerałów takich jak wapienie i naturalne kruszywa. Na terenach tych gór znajdziemy również wiele źródeł wód mineralnych. W XVIII wieku pochodzenie nazwy szczytu Skrzyczne zostało wyjaśnione – pochodziła ona od dźwięków wydawanych przez żaby, które mieszkały w sąsiednim, już dziś nieistniejącym stawie. Flora tego regionu obfituje w rzadkie gatunki roślin. Warte uwagi są również liczne jaskinie, z których Jaskinia Pajęcza cieszy się największym zainteresowaniem.

Jaskinia Pajęcza, położona na zboczach Skrzycznego, nie jest dostępna dla turystów – wejście do niej jest bowiem zawalone. Korytarze tej podziemnej struktury rozciągają się na ponad 60 metrów długości. Została odkryta w latach 60-tych XX wieku, a swoją nazwę zawdzięcza różnym gatunkom pajęczaków, które tam zamieszkują.

Szyndzielnia to kolejny szczyt Beskidu Śląskiego, położony niedaleko Klimczoka. Pokrywa go las bukowy, świerkowy i jodłowy. Szczyt ten znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, a u jego podnóża turyści mogą zatrzymać się na posiłek lub gorący napój w schronisku PTTK.

Bielsko-Biała to miasto leżące u stóp Beskidu Śląskiego i jest jednym z najpopularniejszych punktów startowych dla wędrowców. Przyciąga turystów liczne zabytki architektoniczne z różnych epok, takie jak historyczna dzielnica ewangelicka Bielski Syjon, Zamek Książąt Sułkowskich datowany na XIV wiek oraz katedra św. Mikołaja, której korzenie sięgają również XIV wieku, chociaż przez lata budowla ta była wielokrotnie przebudowywana.