Uruchomienie trasy kolejowej ze Skoczowa do Bielska-Białej – nowa era na wielu frontach

Dzisiaj, 28.09, doszło do podpisania umowy, która odmieni rzeczywistość mieszkańców regionu Skoczów – Bielsko-Biała. W ceremonii, jaka odbyła się na stacji Bielsko-Biała Główna, oficjalnie zatwierdzono plan rewitalizacji linii kolejowej nr 190. Projekt ten ma być realizowany w ramach programu Kolej +. Całość inwestycji szacowana jest na 350 milionów złotych, z czego aż 85% pokryje budżet państwa, a pozostałe 15% zostanie dołożone przez samorządy.

Prezydent Bielska-Białej oraz przewodniczący Aglomeracji Beskidzkiej, Jarosław Klimaszewski, skomentował sytuację mówiąc: „W obecnych czasach inwestycje rządowe wymagają często współfinansowania ze strony samorządów. To duże wyzwanie, ale samorządy decydują się na taką współpracę, gdyż inaczej taka okazja mogłaby nigdy nie nadejść. Brak udziału w takim projekcie byłby niewybaczalny dla naszych mieszkańców i przyszłych pokoleń. Dlatego chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy pomimo trudnej sytuacji finansowej zdecydowali się na udział w tym projekcie”.

Planowane jest ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową na przełomie października i listopada. Jak mówi prezes PKP PLK S.A., Ireneusz Merchel: „Na wiosnę wybierzemy wykonawcę. Będziemy dążyć do tego, aby cały proces, łącznie z uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń i decyzji środowiskowych, został zakończony w ciągu trzech lat”. Ireneusz Merchel dodał również, że przetarg na realizację prac planowany jest na przełom 2026/2027 roku, a prace powinny być ukończone w ciągu dwóch lat. Najbardziej optymistyczne prognozy zakładają, że pierwsze pociągi na tej trasie pojawią się pod koniec 2028 roku.

Cały projekt dotyczy odcinka o łącznej długości 22 km, na którym planowane jest utworzenie 11 nowych przystanków kolejowych.