Wielkie Święto Drzewa w Bielsku-Białej – ekologia, kultura i sztuka na wyciągnięcie ręki

„Święto Drzewa” to ekologiczne uroczystości, które cieszą się uznaniem w całym kraju i są częścią corocznego kalendarza wydarzeń przyrodniczych. W Bielsku-Białej tradycja ta jest obchodzona od 2003 roku, a jej początek datuje się na październik. Tegoroczne obchody z tej okazji odbędą się 4 października o godzinie 10:00 i jak zawsze, miejscem tego wydarzenia będzie Tajemniczy Ogród, położony przy ulicy Cieszyńskiej.

Dzień rozpocznie się od wspólnej akcji Klubu Gaja, który zaprasza wszystkich do walki z inwazyjną rośliną – rdestowcem ostrokończystym. Jest ona bowiem realnym zagrożeniem dla miejscowej flory. Po tej ekologicznej interwencji przewidziane są warsztaty land artu „Szałas” prowadzone przez Dariusza Fodczuka – artystę i dziekana Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk w Szczecinie. Podczas nich dzieci i młodzież ze szkół bielskich będą miały okazję stworzyć efemeryczne, symboliczne szałasy z wykorzystaniem obumarłych gałęzi oraz różnego rodzaju materiałów, które zostaną odnalezione na terenie Tajemniczego Ogrodu.

Obchody „Święta Drzewa” będą także okazją do udziału w spacerze literackim „Ścieżka wiersza”, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania performatywnego czytania Jacka Bożka – założyciela i lidera Klubu Gaja. Bazą dla tej części programu będzie haiku – tradycyjna forma poezji japońskiej.

Dodatkowo, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o pszczołach, ptakach oraz o czyszczeniu budek lęgowych. Zaplanowano również prezentację edukacyjnej pasieki prowadzonej przez Klub Gaja oraz warsztaty z tworzenia świec z wosku pszczelego.

Tajemniczy Ogród to efekt współpracy Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz władz miasta. Przez ostatnie lata miejsce to stało się areną aktywnej edukacji łączącej ekologię, kulturę i sztukę. Dzięki takim działaniom mieszkańcy są coraz bardziej zaangażowani w opiekę nad tym cennym i unikalnym miejscem.