Europejski Dzień bez Samochodu: darmowa komunikacja miejska w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach

Bielsko-Biała oraz Czechowice-Dziedzice zdecydowały się ponownie uczcić Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada na 22 września. Obydwie gminy podjęły inicjatywę upowszechnienia tego wydarzenia przez oferowanie bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu. Stworzone zostały odpowiednie warunki, które umożliwią korzystanie z tej oferty.

Po dwunasty raz Bielsko-Biała przyłącza się do tej europejskiej inicjatywy i apeluje do swoich mieszkańców, aby tego dnia zdecydowali się na skorzystanie z autobusów miejskich. 22 września, w dniu kiedy obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu, każda z linii komunikacyjnych obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacyjny będzie dostępna dla pasażerów bez konieczności posiadania biletu. Kryteria są proste: pasażer musi okazać dowód rejestracyjny samochodu osobowego, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dowód tożsamości (lub poprzez aplikację mObywatel).

W Czechowicach-Dziedzicach podobna inicjatywa będzie prowadzona przez miejscowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Obecnie obchodzimy Europejski Tydzień Mobilności, wcześniej znany jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To pomysł, który narodził się w 2002 roku z myślą o zwiększeniu świadomości społecznej na temat zrównoważonej mobilności w miastach.