Savoir-vivre pasażerów komunikacji miejskiej

Jednym z oznak nadchodzącego końca lata są tłumy ludzi korzystających z miejskiego transportu zbiorowego. Jak wiemy, większa liczba pasażerów na jednym miejscu często prowadzi do różnych konfliktów. Właśnie dlatego Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej postanowił przypomnieć o podstawowych zasadach dobrego zachowania podczas korzystania z autobusów miejskich.

Zasada „Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” jest fundamentem dobrych relacji międzyludzkich. Jest szczególnie ważna podczas podróży komunalnymi środkami transportu, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy tłok jest największy. Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej opracował specjalny graficzny poradnik savoir-vivre dla użytkowników komunikacji miejskiej, który ma na celu przypomnieć o podstawowych normach współżycia społecznego na pokładzie autobusów.

Ten graficzny kodeks dobrych manier jest prezentowany na monitorach LCD zainstalowanych w autobusach MZK. Dzięki temu pasażerowie mają możliwość przypomnieć sobie podczas jazdy, jakie są zasady właściwego postępowania. Wśród nich znajdują się takie przypomnienia, jak konieczność zdejmowania plecaka, kasowanie biletów, czy ustępowanie miejsc siedzących osobom starszym, kobietom w ciąży i osobom z niepełnosprawnościami.