Euforia zbierania grzybów i kluczowe zasady bezpieczeństwa

W pełni trwa okres poświęcony zbieraniu grzybów. Las bliższy naszym domostwom jest teraz miejscem spotkań dla licznych miłośników tej formy spędzania czasu. Przebywanie wśród zieleni, łączy się dla nich z pełnieniem kosza zdobytymi okazami. Istotne jest jednak, aby pamiętać o zasadach, które chronią nas podczas takiej aktywności.

Przedstawiciele Policji przypominają o konieczności zachowania ostrożności, rozwagi i zdrowego rozsądku podczas wędrówek za grzybami. Ważnym aspektem takiego wyjścia powinno być posiadanie wiedzy na temat gatunków grzybów. Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem mykologii i dopiero zaczynasz swoją przygodę z grzybobraniem, postaraj się, aby twoje pierwsze kroki były prowadzone przez osobę doświadczoną. Jeszcze jedną sugestią jest unikanie samotnych wędrówek do lasu. Wskazane jest poinformowanie bliskich o miejscu twojego wyjazdu oraz szacowanym czasie powrotu. Zaleca się również zabranie ze sobą w pełni naładowanego telefonu komórkowego oraz latarki, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w przypadku zgubienia drogi. Możesz skorzystać z telefonu, aby wezwać wsparcie i wskazać swoją lokalizację.

Znalezienie drogi powrotnej może ułatwić ci tajemnicza sieć słupków usytuowanych regularnie w lesie. Wystarczy poruszać się w jednym kierunku, a prędzej czy później natkniesz się na linię oddziałową – czyli pas bez drzew lub drogę leśną. Podążając tym szlakiem, dojdziesz do słupka z numerem. Kiedy już go znajdziesz, możesz skonsultować mapę – określić swoją pozycję oraz ustalić dalszą trasę. Jeśli napotkasz trudności, zatrzymaj się przy słupku, odczytaj umieszczony na nim numer i skontaktuj się po pomoc.