Anna Lipiak – moc kobiet w muzyce

Anna Lipiak, znana pianistka, postanowiła oddać hołd kobiecym twórcom muzyki za pośrednictwem swojego najświeższego przedsięwzięcia pod nazwą „Female Power, czyli Moc Kobiet”. W tym projekcie skupia się na kompozycjach napisanych przez kobiety, doceniając ich nieugiętość i odwagę w oddaniu się sztuce muzycznej.

Lipiak przyznaje, że jej inspiracją do stworzenia tego albumu była siła płynąca od kobiet, ich zdolność do zmieniania świata i pełnienia różnych ról w życiu. Pomimo ponad 25 lat edukacji i kariery muzycznej nie miała wcześniej świadomości o wspaniałych dziełach tworzonych przez kobiety. Teraz czuje obowiązek odkrywania tych historii i inspirowania innych do twórczości.

Płyta „Female Power” to kolekcja 12 utworów fortepianowych autorstwa pięciu wybitnych kompozytorek z różnych epok i stylów: Cécile Chaminade, Amy Beach, Clary Schumann, Marii Szymanowskiej oraz Grażyny Bacewicz. Repertuar albumu obejmuje zarówno miniatury utrzymane w stylu salonowym, jak Souvenance Cécile Chaminade czy Nokturn B-dur Marii Szymanowskiej, jak również większe formy, takie jak Ballada Des-dur op. 6 Amy Beach oraz Sonata g-moll Clary Schumann.

Dzięki temu projektowi Anna Lipiak miała okazję połączyć różne dziedziny sztuki i stworzyć teledysk wspólnie z innymi artystkami z Bielska-Białej – malarką Magdaleną Jakubiec i tancerką Karoliną Jędrzejko.

Polski pianista klasyczny Grzegorz Niemczuk podkreśla wyjątkowość projektu „Female Power”, który choć można kojarzyć z feminizmem, ma na celu przede wszystkim ukazanie piękna muzyki autorstwa kobiet.

Kolejna możliwość usłyszenia Anny Lipiak na żywo będzie już w listopadzie, kiedy to pianistka wystąpi na scenie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Lipiak rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat i od tamtej pory koncertuje zarówno na rodzimych jak i zagranicznych scenach. Na co dzień mieszka w Bielsku-Białej.