Planowane odnowienie zaniedbanej ul. Schodowej na starówce w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała planuje przeprowadzić poważne prace renowacyjne na jednym z najbardziej malowniczych, lecz zaniedbanych obszarach miasta – na ulicy Schodowej, położonej na starówce. W piątek, Miejski Zarząd Dróg (MZD), podmiot odpowiedzialny za utrzymanie komunalnej infrastruktury drogowej, otworzył oferty od potencjalnych wykonawców projektu. Spośród zgłoszeń wynika, że oferowane ceny przekraczają pierwotnie założony budżet na tę inwestycję.

MZD informuje, że na modernizację ulicy Schodowej pierwotnie przeznaczono 1,09 mln zł. Dwa konsorcja, które wyraziły gotowość do podjęcia tego zadania, oferują swoje usługi za kwoty odpowiednio 1,48 mln zł i 1,78 mln zł. Oferty te są obecnie analizowane.

Dokumentacja MZD wskazuje, że zadanie wykonawcy będzie nie tylko przebudową samej ulicy, ale także schodów stanowiących integralną część tej przestrzeni. Zakres prac obejmować będzie między innymi roboty rozbiórkowe, instalację kanalizacji technologicznej, ułożenie nawierzchni z kostki kamiennej i kamienia rzecznego oraz wykonanie nowych schodów i spoczników. Projekt zakłada również zainstalowanie nowego oświetlenia. Wykonawca będzie miał 10 miesięcy na realizację wszystkich prac po podpisaniu umowy.

Ulica Schodowa jest jednym z najbardziej zaniedbanych miejsc na starówce w Bielsko-Białej. Mimo że mieszkańcy domagali się jej remontu od wielu lat, to dopiero niedawno dokonano renowacji charakterystycznej kamienicy mieszczańskiej z 1897 roku, która należy do Karola Mikscha. To jedno z nielicznych miejsc w mieście, gdzie można podziwiać architekturę historyczną we francuskim stylu.

Ulica Schodowa, rozpoczynająca się bezpośrednio od Rynku w Bielsko-Białej, cieszy się uznaniem ze względu na swój niepowtarzalny charakter. Jest popularnym miejscem dla młodych par robionych czarno-białych zdjęć w stylu retro. Ulica ta pojawiła się również w filmach „Idę przez ten świat” w reżyserii Stanisława Janickiego oraz „Kret” autorstwa Rafaela Lewandowskiego.