Katedra świętego Mikołaja w Bielsku-Białej

Na naszej stronie regionalnej już wcześniej pojawiały się artykuły, w których opisywaliśmy liczne atrakcje, które mogą zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. Jednak mało miejsca poświęciliśmy w nich Katedrzę świętego Mikołaja w Bielsku-Białej. Tym artykułem postaramy się to nadrobić i przybliżyć turystom oraz wszystkim czytelnikom znacznie szerzej ten niesamowity obiekt sakralny.

O Katedrze świętego Mikołaja w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami, w gronie nie brak cennych zabytków sakralnych. Jednym z tych najciekawszych jest katedra św. Mikołaja, dumnie wznosząca się w rejonie Rynku. Co warto wiedzieć na temat tej budowli?

Według informacji znalezionych na portalu bielskinfo.pl, Katedra Św. Mikołaja w Bielsku powstała w połowie XV wieku i pierwotnie była budowlą o gotyckim charakterze. Inicjatorem jej budowy był książę cieszyński Wacław I, który nie szczędził środków na tę świątynię. W połowie XVI wieku kościół św. Mikołaja stał się zborem luterańskim i pełnił taką rolę do 1630 roku. Wojny i liczne pożary sprawiły, że kościół musiał być często remontowany, przez co utracił swój gotycki charakter. Ostatnia wielka przebudowa świątyni miała miejsce w latach 1908-1910, a pracami kierowała firma wiedeńskiego architekta Leopolda Bauera.

Co dziś możemy zobaczyć w tym kościele?

Przede wszystkim kaplicę Matki Bożej oraz piękne witraże secesyjne, stworzone w 1912 roku przez Rudolfa Harflingera z Wiednia. Wrażenie robi też ołtarz główny, któremu nadano formę tryptyku. Jego główną ozdobą jest obraz, na którym przedstawiono patrona świątyni. Pochodzi on z połowy XIX wieku. W katedrze na uwagę zasługuje również XVII-wieczny obraz MB Częstochowskiej, który cieszył się wielką sympatią księdza Józefa Stojałowskiego, działacza katolickiego i społecznego.