Do kiedy i w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem? Czy warto robić to z biurem rachunkowym, księgową, samodzielnie?

Ustawowy termin na złożenie deklaracji PIT przypada 30 kwietnia. Warto więc zastanowić się w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem – samodzielnie, z pomocą biura rachunkowego, a może księgowej?

Rozliczenie PIT – ogólne informacje

Początek roku ro czas rozliczeń z fiskusem. Na złożenie deklaracji PIT podatnicy mają czas do końca kwietnia. Jako że 30 kwietnia w 2022 roku przypada na sobotę, termin ten ulega jednak wydłużeniu. Ostatnim dniem na złożenie deklaracji PIT jest zatem w tym roku 2 maja. Wielu podatników zostawia załatwienie wszystkich formalności na ostatni moment, niektórzy do wypełnienia odpowiednich formularzy przygotowują się dużo wcześniej. Często pojawia się wówczas pytanie – w jaki sposób rozliczyć się fiskusem? Czy warto zrobić to samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy biura rachunkowego lub księgowej?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, warto jednak rozważyć korzyści każdej z możliwych opcji.

Rozliczenie PIT z pomocą profesjonalisty

Podatnicy, którzy decydują się na samodzielne rozliczenie PIT, na ogół korzystają z usługi Twój e-pit. Stworzona przez ministerstwo finansów platforma zawiera bowiem formularz automatycznie przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową. Jak podkreślają jednak specjaliści – księgowe oraz doradcy podatkowi – warto sprawdzić w nim szczególności, czy uwzględnione zostały wszystkie ulgi podatkowe, z których może skorzystać podatnik.

Kto decyduje się zatem na wsparcie profesjonalisty? Z usług biur rachunkowych korzysta kilka grup podatników. Na ogół są to osoby prowadzące działalność gospodarczą, które przekazują rozliczenie PIT do biura rachunkowego prowadzącego księgowość danego podatnika. Warto pamiętać, że biuro rachunkowe na ogół pobiera wówczas dodatkową opłatę za przygotowanie dokumentu.

Kolejną grupą korzystającą z wsparcia profesjonalisty są podatnicy, na których ciąży obowiązek rozliczenia zagranicznego. Wypełnienie stosownych formularzy z załącznikami wymaga bowiem doświadczenia i wiedzy, w tym Konwencji MLI. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie biura 5-plus.com.pl z Bielska, które świadczy usługi rozliczenia PIT zagranicznego.

Podatnicy prowadzący księgowość samodzielnie, ale uzyskujący dochód z kilku źródeł to kolejni klienci biur rachunkowych zajmujących się rozliczaniem PIT. Jaki formularz wybrać? Wszystko zależy od tego na jakich zasadach prowadzona jest księgowość, czyli od formy opodatkowania, a także od tego, czy ustawodawca przewidział odrębne formularze dla danego źródła. Wsparcie profesjonalisty może okazać się w takiej sytuacji niezbędne.

Z usług biur rachunkowych i księgowej korzystają również ci podatnicy, dla których zlecenie przygotowania rocznego rozliczenia to po prostu oszczędność czasu.

Koszty rozliczenia PIT przez biuro rachunkowe lub księgową

Decydując się na rozliczenie PIT z pomocą biura rachunkowego lub księgowej podatnik musi liczyć z dodatkowymi kosztami. Jakie są stawki za przygotowanie zeznania? Zależą one od wielu czynników, w tym od tego czy podatnik rozlicza się samodzielnie, czy też z współmałżonkiem, czy jest to rozliczenie krajowe, czy zagraniczne, w jakiej formie prowadzi księgowość, czy korzysta z ulg podatkowych. Nie bez znaczenia pozostaje również termin – należy pamiętać, że za usługę ekspresową biuro może naliczać dodatkową opłatę.

Podatnik musi także pamiętać, że różnice w stawkach za rozliczenie PIT mogą wynikać z lokalizacji – księgowa w Bielsku Białej przedstawi z pewnością inny cennik, niż biuro z Warszawy, czy Krakowa. Mając na uwadze nowoczesne sposoby komunikacji i przekazywania dokumentów, a także powszechną digitalizację warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalisty bez względu na to w jakim miejscu posiada on siedzibę swojej działalności.