Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej? Poznaj tutejsze zabytki

Polacy coraz chętniej decydują się na zwiedzanie polskich miast. Wydaje się, że w końcu zaczęliśmy dostrzegać piękno naszego kraju. A liczne atrakcje turystyczne znajdziemy nie tylko w dużych miastach wojewódzkich, lecz również w mniejszych miejscowościach. Będąc w województwie śląskim na pewno warto odwiedzić Bielsko-Białą. Co ta miejscowość ma do zaoferowania turystom, z jakich atrakcji warto skorzystać oraz jakie miejsca koniecznie warto zobaczyć w Bielsku-Białej?

Zabytkowe obiekty, które warto zobaczyć w Bielsku-Białej

Każda miejscowość niewątpliwie posiada swoje unikalne miejsca, które nadają wyjątkowości oraz niepowtarzalnego klimatu. Podobnie jest w Bielsku-Białej, gdzie znajdziemy liczne atrakcje dla turystów. Warto na wstępie powiedzieć, że to miasto często określane jest zwrotem „mały Wiedeń”. Taki przydomek na pewno nie jest przypadkowy, dlatego też warto zapoznać się z całym artykułem i poznać najpiękniejsze atrakcje w Bielsku-Białej. Kościoły, piękne zabytkowe obiekty, lokalny Rynek, pomniki znanych postaci, a przede wszystkim zabytkowe kamienice – atrakcji w Bielsku-Białej naprawdę znajdziemy sporo. Zaraz dokładnie opiszemy sobie każdą z nich, a czytelnicy będą mogli przekonać się, że naprawdę warto odwiedzić ten wyjątkowy region województwa śląskiego.

Zaznaczmy, że wszystkie atrakcje turystyczne w niniejszym rankingu czy też zestawieniu najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc w Bielsku-Białej są wyszczególnione losowo, dlatego warto zaznajomić się z każdym punktem artykułu, aby w pełni odkryć potencjał turystyczny tego miasta.

Dworzec PKP

W wielu miastach możemy spotkać piękne dworce PKP. Jednak dworzec PKP w Bielsku-Białej jest naprawdę wyjątkowy. Początki dworca Bielsko-Biała Główna datowane są na rok 1890 r. Projekt obiektu stworzony został przez Karola Schulza, z kolei wykonawcą budowli była firma budowlana należąca do Karola Korna. Były to osoby związane z Bielskiem, którzy od lat mieli zamiłowanie do architektury.

Obiekt dworca PKP w Bielsku-Białej posiada bryłę, która przypomina stylem austriackie dworce prowincjonalne. Dzięki wybudowaniu dworca w tym miejscu, od razu nastąpił rozwój tej części miasta. Na pewno godne wyróżnienia są freski obiektu, które wykonano w pompejańskim stylu. Ogromne wrażenie może robić również oryginalny napis, który znajduje się przy wejściu „K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN” (Uprzywilejowana Królewsko-Cesarka Północna Kolej Cesarza Ferdynanda). Dworzec w Bielsku-Białej doczekał się remontu w latach 90-tych XX w. W ramach remontu wyremontowano m.in. elewację budynków, odnowiono polichromię, a także otwarto nowe pomieszczenia. Obecnie jest to jeden z najpiękniejszych dworców, które można znaleźć w Polsce.

Hotel President

Udając się na wycieczkę do Bielska-Białej warto zadbać o nocleg. Turyści udający się w ten region bez problemu znajdą naprawdę renomowane noclegi w Bielsku-Białej. Wszystko za sprawą chociażby takich obiektów jak Hotel President. Jest to czterogwiazdkowy hotel, który znajduje się przy ulicy 3 Maja, w dzielnicy Dolne Przedmieście. Obiekt powstał w latach 1892-93. Zleceniodawcą inwestycji był Henryk Hochstim, a wykonawcą projektu oraz realizacją budowy był Karol Korn oraz jego firma budowlana.

Hotel President został zaprojektowany w stylu neorenesansowym. Cechuje się wyjątkowym mansardowym dachem oraz starannie udekorowaną fasadą zawierającą mitologiczne motywy oraz roślinne ornamenty. W latach 2008-09 Hotel President przeszedł gruntowną renowację, dzięki czemu udało się przywrócić pierwotny wygląd obiektu. Ciekawostką jest fakt, że przed hotelem przebiega kolejowy tunel, który jest trasą z Katowic do Skalitego. Będąc w Bielsku-Białej i zwiedzając tutejsze atrakcje, warto pomyśleć o zatrzymaniu się właśnie w tym hotelu.

Kamienica pod Żabami

Znajdująca się na rogu ulicy Targowej i Wojska Polskiego w Bielsku-Białej, Kamienica Pod Żabami jest niewątpliwie zabytkową ostoją tego miasta. Wykonana w 1903 r. została zaprojektowana w stylu secesyjnym. Architektem obiektu jest Emanuel Rost Junior. Początkowo w obiekcie funkcjonowała winiarnia należąca do Rudolfa Nahowskiego.

Zabytkowa Kamienica Pod Żabami posiada dekoracyjną elewację, która w pewien sposób imituje pruski mur. Na jednej ze ścian można dostrzec płaskorzeźby owadów, a nad wejściami można zauważyć wykusze. W 2019 r. odbył się generalny remont dachu. W ramach remontu odtworzono oryginalne poszycie dachowe. Odtworzenia dokonano na podstawie historycznych zdjęć. Teraz spoglądając na dach Kamienicy Pod Żabami można dostrzec piękne poszycie dachowe w kolorze zielonym oraz pomarańczowym, które wykonano z tzw. „karpiówki”.

Budynek Teatru Polskiego

Osoby lubujące się w pięknej architekturze koniecznie muszą udać się na ulicę 1 Maja, gdzie znajduje się Teatr Polski w Bielsku-Białej. Zabytkowy gmach został wzniesiony w latach 1889-90, na podstawie projektu sporządzonego przez Emila von Foerstera, a więc architekta z Wiednia. Obiekt wybudowany został w eklektycznym stylu, z dużą domieszką neobaroku oraz neoklasycyzmu. W projekcie wykorzystano również rzymskie motywy triumfalnego łuku, które znalazły swe miejsce na zdobionej fasadzie.

Budynek Teatru Polskiego w Bielsku-Białej został zaprojektowany na wzór Opery Wiedeńskiej oraz Narodowego Teatru w Budapeszcie. W 2008 roku przeprowadzono remont, w ramach którego budynek otrzymał nową elewację oraz nowoczesne wyposażenie wewnątrz obiektu. Przez wielu miłośników architektury, obiekt Teatru Polskiego w Bielsku-Białej jest oceniany nie tylko jako jedno z najpiękniejszych miejsc tego miasta, ale i wszelkich obiektów teatralnych w Polsce.

Budynek Poczty Polskiej

Spacerując ulicami Bielska-Białej nie sposób zwrócić uwagi na zabytkowy budynek Poczty Polskiej. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami zabytkowej architektury, to na pewno warto zobaczyć to miejsce będąc w Bielsku-Białej. Obiekt wybudowany w latach 1897-98 znajduje się na skrzyżowaniu ulic 1 Maja oraz Zamkowej. Nieopodal budynku Poczty Polskiej znajduje się również zabytkowy Teatr Polski.

Obiekt należący do Poczty Polskiej cechuje się neorenesansowym stylem. W oczy rzuca się z pewnością wieża, która wykończona jest bardzo charakterystyczną kopułą z zegarem. Niewątpliwie pięknym zdobieniem obiektu są również dwie rzeźby. Jedną jest Jowisz z orłem, z kolei drugą Merkury z laską wężową. Obiekt Poczty Polskiej w Bielsku-Białej zalicza się do tzw. małego Wiednia, jak potocznie nazywa się obszar budowli wybudowanych na przełomie XIX i XX w.

Co jeszcze warto zobaczyć podczas wycieczki do Bielska-Białego?

Ratusz

Budynek Ratusza wybudowano w latach 1895-97. Jest to jedno z wielu miejsc, które warto odwiedzić w Bielsku-Białej. Podobnie jak inne zabytkowe budynki w mieście, znajduje się on w kompleksie obiektów zaliczanych do tzw. „małego Wiednia”. Budynek zaprojektowano w neorenesansowym stylu wedle wytycznych projektowych Emanuela Rosta. Projektant podczas tworzenia projektu Ratusza inspirował się Pałacem Sprawiedliwości, który znajduje się w Wiedniu.

Gmach posiada trzy kondygnację, a na szczycie od razu widać charakterystyczną wieżę ratusza. Warto dodać, że jest ona pewnego rodzaju symbolem suwerennej władzy. Wysokość wieży to ponad 50 metrów. Znajdują się na niej zegary, a także widokowa galeria. Będąc w okolicy Ratusza na pewno warto zwrócić uwagę na fasadę budynku, na której znajdują się medaliony oraz wizerunki pszczół. Jest to oczywiście nawiązanie do symboliki pracowitości oraz zapobiegliwości. Na dzień dzisiejszy w obiekcie Ratusza znajduje się siedziba Prezydenta miasta, Miejskiego Urzędu oraz Miejskiej Rady.

Zamek Książąt Sułkowskich

Jeżeli kiedykolwiek czytaliśmy coś o tutejszym regionie, to na pewno jednym z głównych punktów na mapie turystycznej, które chcieliśmy zobaczyć jest Zamek Książąt Sułkowskich. Historia Zamku Książąt Sułkowskich jest bardzo bogata. Obecnie nazwa pochodzi od rodu Sułkowskich, jednak obiekt posiada nawet przeszłość piastowską. Obecnie Zamek Książąt Sułkowskich charakteryzuje się eklektycznym stylem. W takim wydaniu prezentuje się od połowy XVIII w., a więc od czasu rodów Sułkowskich, kiedy to w 1752 r. Aleksander Józef Sułkowski nabył posiadłości w Bielsku oraz Zamek.

Ostatecznie potomkowie Aleksandra Józefa Sułkowskiego władali Zamkiem aż do 1945 r. Na ten moment obiekt prezentuje się podobnie, jak w drugiej połowie XIX w., kiedy to przeszedł on gruntowną przebudowę. Na ten moment prezentuje się on wyjątkowo zarówno za dnia, jak i po zmierzchu, gdy jest on pięknie oświetlony i idealnie komponuje się z całym otoczeniem.

Katedra św. Mikołaja

Zabytkowa Katedra św. Mikołaja znajduje się przy placu św. Mikołaja. Należy ona do diecezji bielsko-żywieckiej. Powstała w latach 1443-47 i do dzisiaj należy do jednego z największych kościołów na terenie całego miasta. Katedra św. Mikołaja od czasów wybudowania do dnia dzisiejszego zaliczyła mnóstwo modernizacji. W obecnym kształcie prezentuje się od 1912 r. i charakteryzuje się wieloma elementami architektonicznymi, począwszy od gotyku aż po modernizm.

Obecny wygląd Katedra św. Mikołaja zawdzięcza Leopoldowi Bauerowi, który stworzył projekt. W 1912 r. została wzniesiona wieża licząca 61 metrów.. Oprócz tego dobudowano nawy boczne, a nawa główna została przedłużona. Wieżą Katedry został zaprojektowana najpewniej na wzór dzwonnicy św. Marka w Wenecji, ponieważ bardzo mocno nawiązuje do włoskie kampanili.

Starówka

W każdym historycznym mieście znajdziemy charakterystyczne miejsca, które zachowały się w zabytkowym stylu. Podobnie jest i w tym mieście, gdzie tutejsza Starówka jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bielsku- Białej. Warte zwiedzenia Stare Miasto w Bielsku-Białej mieści się na Miejskim Wzgórzu. Jest ono do dnia dzisiejszego bardzo popularna, ponieważ zachował się tutaj układ urbanistyczny pochodzący ze średniowiecza.

Stare Miasto ma ogromne znaczenie dla tutejszej okolicy. Jeszcze w XVII w. znajdowały się tutaj liczne budynki drewniane, jednak spłonęły one w ogromnych pożarach, które miały miejsce w 1659 r. i 1664 r. Tutejsze tereny zostały mocno zrewitalizowane w latach 2003-4, kiedy to w życie wszedł Program Rewitalizacji Starego Miasta. Obecnie bielska Starówka jest bardzo zachęcająca dla wszystkich turystów. Jest to w pewnej części również na pewno wynik specjalnego projektu społecznego z 2010 r., którego celem była promocja tutejszej starówki.

Muzea w Bielsku-Białej, którym warto poświęcić czas

Muzeum Historyczne

Historia Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej jest bardzo bogata. Początki działalności Muzeum miały miejsce w obiekcie należącym do Ratusza. Po raz pierwszy Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej otwarto 3 grudnia 1904 r. Jednak działalność instytucji w tamtych czasach była bardzo rwana. Raz na jakiś czas zamykano działalność, aby potem ponownie ja wznowić. Tak było aż do wybuchu II wojny światowej, gdy zostało ono ponownie zamknięte.

Działalność Muzeum Historycznego została wznowiona w 1945 r., jednak już nie na terenie Ratusza, lecz w Zamku Książąt Sułkowskich. I to właśnie w tym Zamku funkcjonuje ono do dzisiaj. Będąc tutaj na pewno warto sprawdzić wyjątkowe eksponaty, które zostały tutaj zgromadzone na przestrzeni wielu lat. Dla miłośników tutejszego regionu na pewno Muzeum Historyczne jest miejscem, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu.

Muzeum Techniki i włókiennictwa

Historia Bielska-Białej jest bardzo bogata, a jej nieodłączną część stanowią tutejsze ośrodki przemysłowe. Wyjątkowe maszyny, urządzenia i związaną z tym dokumentację można znaleźć w Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Znajduje się ono na ulicy Sukienniczej 7, a dla wielu turystów jest głównym celem wycieczki po Bielsku-Białej.

Będąc w Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej można przechadzać po czterech salach, w których znajdują się poszczególne stanowiska przemysłowe. W ten sposób można sprawdzić jak kiedyś wyglądały oddziały włókienniczej fabryki, chociażby takie jak oddział przygotowawczy, przędzalnia, tkalnia i wykończalnia. Na pewno jest to ciekawa atrakcja turystyczna w Bielsku-Białej dla osób interesujących się przemysłem w dawnych latach.

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta

Polska literatura z pewnością ma bogatą przeszłość. W poprzednich dziejach mieliśmy naprawdę wybitnych pisarzy. Jeśli więc udajesz się w podróż do województwa śląskiego, a nie do końca wiesz co zwiedzić w Bielsku-Białej, to z pewnością warto więc odwiedzić Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta znajdujące się na Starym Mieście przy ulicy Pankiewicza 1. Powstało ono w 1989 r. i prowadzącym Muzeum do dnia dzisiejszego a zarazem założycielem jest Tadeusz Modrzejewski.

W zbiorach Prywatnego Muzeum Literatury im.Władysława Reymonta znajdziemy m.in. ilustrowane oraz przepisywane ręcznie dzieła polskiej literatury. Nie brak tutaj prawdziwych klasyków oraz pamiątek. Warto dodać, że zbiory są w przepisywane i ilustrowane przez właściciela. Takich dzieł w zbiorach Muzeum jest co najmniej sto, a wśród nich znajdują się m.in. „Pan Tadeusz”, „Trylogia”, czy też „Chłopi”. W progach Muzeum stanęło wiele wybitnych osobistości polskiej sceny artystycznej, ale również i goście z zagranicy.

Cuda natury i atrakcyjne miejsca w Bielsku-Białej

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Będąc na terenie województwa śląskiego i w okolicach Bielska-Białej, warto bliżej przyjrzeć się Parkowi Krajobrazowemu Beskidu Śląskiego. Tereny wchodzące w skład Parku to pasma górskie Śląskiego Beskidu, a w tym pasmo Czantorii oraz Baraniej Góry. Łącznie Park posiada powierzchnię o wielkości 38 620 ha.

Krajobrazowy Park Beskidu Śląskiego cechuje się zróżnicowanym bogactwem terenu. Można znaleźć tutaj lasy bukowe, strome stoki porośnięte jaworzną górską, czy też świeczyny. Nie brak również łąk oraz pastwisk. W zależności od tego, czy mówimy o reglu dolnym, wyższym, czy też górnym, wyróżnić można naprawdę rozmaite ukształtowanie terenu. Dodajmy, że na terenie parku znajduje się aż osiem rezerwatów przyrody.

Park Krajobrazowy Beskidu Małego

W porównaniu do Parku Krajobrazowego Beskidu Górnego, tutejszy Park Krajobrazowy Beskidu Małego zajmuje niewiele mniejszą powierzchnię. Mowa tutaj bowiem o powierzchni 25 770 ha. Park leży częściowo na terenach należących do województwa śląskiego, a także częściowo należących do województwa małopolskiego.

Na terenie Parku można znaleźć wiele jaskiń. Oprócz tego znajdują się tutaj także trzy rezerwaty przyrody. Osoby, które cenią sobie piękną naturę oraz urozmaicone tereny z pewnością docenią tutejsze Parki Krajobrazowe.

Rezerwat przyrody Stok Szyndzielni

W Bielsku-Białej oraz w bliskiej okolicy można znaleźć wiele rezerwatów przyrody. Jednak rezerwat przyrody Stok Szyndzielni na pewno jest wyjątkowy dla wszystkich tutejszych mieszkańców. Znajduje się on w dzielnicy Wapienica, a leży w granicach Parku Krajobrazowego Śląskiego Beskidu.

Tereny zaliczane do rezerwatu obejmują m.in. strome stoki górskie należące do góry Trzy Kopce, które opadają na w kierunku północnym i północno-wschodnim w kierunku Doliny Wapienicy. Naturalne zalesienie w reglu dolnym podlega ochronie, a mowa tutaj m.in. o borach jodłowo-świerkowych, kwaśnej buczyny górskiej, czy też zachodniokarpackiej świerczyny górnoreglowej.

Pozostałe atrakcje w Bielsku-Białej

Ulica Schodowa

Będąc w Bielsku-Białej warto znaleźć czas nie tylko na spacer po Starówce oraz w okolicach kompleksów tzw. „małego Wiednia”, lecz również warto odwiedzić inne zakątki miasta. W zasadzie na terenie tego miasta można znaleźć zabytki warte zobaczenia niemal na każdym kroku. Jednym z takich zakątków niewątpliwie jest ulica Schodowa, która może pochwalić się niepowtarzalnym klimatem. W zasadzie punktem obowiązkowym podczas zwiedzania tego miasta powinna być właśnie ta ulica. Co takiego wyjątkowego znajdziemy na ulicy Schodowej?

Przede wszystkim naszą uwagę na pewno zwrócą zabytkowe kamienice. Wielbiciele wyjątkowej architektury będą mieli ponownie na czym zawiesić oko. Poza tym znajdziemy tutaj charakterystyczne kaskady schodów, a także sympatyczne zaułki, które na pewno mają swój urok. Niektórym osobom przypominają one nawet słynne zaułki, które znajdziemy na Hradczanach w Pradze. Wspominając o ulicy Schodowej nie można również pominąć ogromnego znaczenia tego miejsca dla artystów, którzy kręcili tutaj chociażby sceny do produkcji „Idę przez ten świat” oraz znanym filmie „Kret”.

Plac Chrobrego

Przemieszczając się po Bielsku-Białej można znaleźć się przy dwóch lub więcej wyjątkowych zabytkach tego miasta jednocześnie. Podobnie jest z placem Bolesława Chrobrego, w którego pobliżu znajduje się Zamek Książąt Sułkowskich. Plac Bolesława Chrobrego jest niemal centralnym punktem w Bielsku-Białej. Zaliczany jest do najważniejszej przestrzeni publicznej tego regionu.

Obecna aranżacja placu Bolesława Chrobrego została zaprojektowana i stworzona w 2003 r. Tutejsza fontanna na środku placu oraz szerokie schody powstały właśnie na skutek tamtejszej modernizacji placu. Wokół placu znajdziemy wiele zabytkowych budowli. Tutejsi mieszkańcy na plac Bolesława Chrobrego potocznie mówią „Pigal”.

Plac Marcina Lutra

W śródmieściu Bielska-Białej znajduje się kolejny plac. Jest to plac Marcina Lutra, który niewątpliwie zalicza się do bogatej historii tego miasta. Początki tego miejsca datuje się na 1781 r., kiedy to panował wtedy cesarz Józef II Habsburg. Tutejszy plac był niegdyś głównym rynkiem tej części miasta, wraz z Rynkiem oraz placem Bolesława Chrobrego.

Na terenie placu Marcina Lutra oraz w okolicy można znaleźć wiele ciekawych obiektów. Z pewnością zaliczają się do nich Kościół Zbawiciela, Ośrodek Wydawniczy Augustana, Pomnik Marcina Lutra, Pastorówka oraz Szkoła podstawowa nr 2 Szkolnego Towarzystwa im. M. Reja.

Zwiedzanie Bielska-Białej

Jak widać powyżej znajduje się sporo wyjątkowych zabytków, które warto zobaczyć będąc w Bielsku-Białej. Ten region ma naprawdę sporo do zaoferowania turystom. Kościoły, parki krajobrazowe, kamienice oraz ulice z piękną historią – ciekawych miejsc w Bielsku-Białej naprawdę nie braknie. Coś dla siebie znajdzie na pewno każdy, kto postanowi odwiedzić to miasto, poznać tutejszych ludzi i na własnej skórze przekonać się, jak wyglądały i jak obecnie prezentują się piękne obiekty architektoniczne poprzednich wieków. A osób, które pojawiają się tutaj w celach turystycznych jest naprawdę sporo. I to zarówno w okresie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym.

Tutejsze atrakcje dla turystów na pewno zachęcają do tego, aby poświęcić dzień lub kilka dni i wraz z rodziną wybrać się na zwiedzanie Bielska-Białej. Warto ze sobą zabrać aparat fotograficzny lub po prostu pamiętać o tym, aby naładować telefon, ponieważ pod drogą będziemy mieli na pewno sporo okazji do zrobienia pięknych zdjęć z wycieczki po Bielsku-Białej.