Atrakcje w Bielsku-Białej, które umilą nam czas

W ciągu całego roku naprawdę sporo osób pojawia się w Bielsku-Białej, aby zwiedzić tutejsze miejsca turystyczne. Liczne zabytkowe Kościoły, budowle, pomniki, czy też muzea na pewno są wartością dodatnią tego miejsca. Jednak na pewno niejedna osoba poszukuje bardziej rozrywkowych atrakcji turystycznych, które pozwolą im przyjemnie i miło spędzić czas w mieście. Jeśli już niedługo będziesz zwiedzać Bielsko-Białą, to poznaj kalendarz tutejszym imprez oraz wydarzeń kulturalnych. Poznaj także miejsca, gdzie będziesz się świetnie bawić.

Wyjątkowe atrakcje turystyczne w Bielsku-Białej

Będąc w nowym mieście na pewno każdy ma ochotę na chwilę relaksu. Szczególnie jeśli jesteśmy w danym miejscu turystycznie, chcemy przyjemnie spędzić urlop wakacyjny i mamy ochotę poznać tutejszy klimat i otoczenie. W związku z tym na pewno dobrym pomysłem jest zaznajomienie się z najlepszymi zabytkami, imprezami, wydarzeniami kulturalnymi, restauracjami i innymi lokalami gastronomicznymi w Bielsku-Białej. Z pewnością więc znajdą się one w naszym zestawieniu polecanych miejsc w tym mieście. Czy jesteście gotowi na ranking i zestawienie ciekawych propozycji na weekend w Bielsku-Białej? Dodajmy, że przedstawione w artykule atrakcje turystyczne nie są w żaden sposób posegregowane. Kolejność wymieniania kolejnych miejsc, które warto odwiedzić jest zupełnie przypadkowa.

Studio Filmów Rysunkowych

Początki Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej datuje się na 1947 rok, kiedy to kilka osób postanowiło produkować filmy dla osób dorosłych. Było to jedno z pięciu studiów animacji, które powstały w Ludowej Polsce. Na początku produkowany filmy metodą poklatkową, a następnie klatka po klatce, aby ostatnie filmy wyprodukować za pomocą techniki komputerowej.

Osoby, które chcą odwiedzić świat bajki na pewno powinny pojawić się w tutejszym studio. Będąc tutaj można zobaczyć krok po kroku jak powstają filmy animowane. Na pewno będzie to ciekawe przeżycie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Szczególnie, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bielsku-Białej i zbiera pozytywne opinie od turystów.

Bar mleczny Pierożek

Będąc turystycznie w Bielsku-Białej na pewno chcielibyśmy spróbować tutejszych specjałów. Na świetne regionalne potrawy będziemy mogli udać się do Baru Pierożek. Dla mieszkańców jest to wręcz kultowe miejsce, które wyróżnia się ponad czterdziestoletnią tradycją. W środku urzeka gości wyjątkowy klimat z lat 70. Jeśli udajemy się na wycieczkę do Bielska-Białej, to na pewno warto zaplanować postój w rodzinnym Barze Pierożek, aby móc skosztować pysznych potraw i nabrać sił na dalsze zwiedzanie regionu.

Warte zwiedzania miejsca w Bielsku-Białej

Będąc w Bielsku-Białej znajdziemy naprawdę liczne atrakcje i to zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie ma więc czasu na nudę – ani zimą, ani w wakacje. Już za chwile poznamy kolejne miejsca, które warto zwiedzić w Bielsku-Białej. Oprócz tego wymienimy i opiszemy sobie również inne atrakcje, takie jak Dni Bielska-Białej, tutejszy Piknik Lotniczy, czy też piękne tereny rekreacyjne Błonia i Cygański Las, gdzie można spędzić czas z całą rodziną. Zacznijmy jednak od miejsc, które od lat są ostoją tego miasta. Co ciekawego można robić będąc w Bielsku-Białej?

Kolej linowa na Szyndzielnię

Lubicie wyjątkowe atrakcje, które ciężko spotkać gdziekolwiek indziej? W takim razie na pewno kolej linowa na Szyndzielnię będzie dla ciekawym miejscem. Szyndzielnia jest szczytem w Beskidzie Śląskim, który jest idealnie przystosowany do pieszych wycieczek, uprawiania nordic walking lub górskiego kolarstwa. Jednak jeśli chcemy udać się na sam szczyt, to możemy udać się wyjątkową koleją, która liczy aż 1810 metrów. Przeszklone gondole zapewnią wszystkim turystom niezapomnianych wrażeń, których trudno szukać gdziekolwiek indziej.

Z kolei na samej górze możemy skorzystać z wieży widokowej oraz górskich tras rowerowych. Oprócz tego znajdują się tutaj także stare wagoniki o niezwykłej historii, które są wyeksponowane w należyty sposób. Dodajmy, że niedaleko dolnej stacji kolei można znaleźć kameralny hotel, w którym mogą zatrzymać się turyści. Również Ci, którzy chcą przyjechać kamperem do Bielska-Białej. Przecudowne widoki oraz niezapomniane wrażenia – to gwarancja dla wszystkich, którzy skorzystają z linii kolejowej na Szyndzielnię. W dalszej części przewodnika po Bielsku-Białej znajdziemy także opis szczytów górskich w regionie, więc warto zapoznać się z artykułem do końca.

Arena ZOLTAR – centrum rozrywek interaktywnych

Szukasz miejsca, gdzie będzie można zapomnieć o otaczającym świecie i oddać się w pełni całkowicie nowej czynności? A może jesteś tutaj tylko na weekend i szukasz atrakcji na spotkanie ze znajomymi? Wybierz więc zabawę w Paintball i poczuj się jak w prawdziwej grze. A do tego przyda się zorganizowane miejsce, gdzie będziesz mógł zatracić się w zorganizowanej zabawie z przyjaciółmi i rodziną. Takim miejscem na pewno jest Arena Zoltar, która w pełni jest zaadaptowana do militarnych przedsięwzięć.

Teatr Banialuka

Na pewno rozrywka w postaci wizyty w kinie oraz teatrze jest ciekawą opcją dla wielu osób. Jednak o ile kina można znaleźć w wielu miastach, o tyle renomowane teatry nie znajdują się wszędzie. Na szczęście będąc w Bielsku-Białej możemy udać się do teatru, a tutejszy Teatr Banialuka już od 1947 przedstawia widzom najpiękniejsze występy teatralne.

Okazale prezentuje się także budynek Teatru Banialuka, który został upiększony nowoczesnym muralem. Na pewno przechadzając w pobliżu tutejszego teatru zauważycie wyjątkowy mural na elewacji jednej ze ścian budynku. Zresztą takich murali w mieście jest znacznie więcej, dlatego warto bliżej im się przyjrzeć, gdy po raz pierwszy będziemy zwiedzać Bielsko-Białą.

Ciekawe miejsca w Bielsku-Białej

Niektórzy podróżują po całej Polsce, aby zobaczyć budynki, muzea i kościoły. Inni wolą zwiedzać miejsca turystyczne o zabarwieniu rozrywkowym. Jeśli też zaliczasz się do tej grupy, to koniecznie sprawdź jak dobrze można bawić się w tym mieście. Oczywiście nie tylko w klubach nocnych i na imprezach dla nastolatków i młodzieży, ale również na wiele innych ciekawych sposobów. Parki, miejsca do uprawiania sportu, ciekawe aktywności fizyczne oraz wiele, wiele więcej. Podczas zwiedzania Bielska-Białej z niniejszym przewodnikiem po atrakcjach nie można się nudzić. Niezależnie od tego czy poruszamy się pieszo, komunikacją miejską, na rowerach, czy też samochodem osobowym.

Park im. Juliusza Słowackiego z licznymi atrakcjami

Lubisz naturę, zieleń i spokój dookoła? W takim razie udaj się do Parku imienia Juliusza Słowackiego. Na terenie parku znajdziesz nie tylko ławki do odpoczynku, ale także liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Plac zabaw dla dzieci, fontanny, trasa małego rowerzysty, a także wiele innych atrakcji. Zimą można tutaj spędzić czas na sztucznym lodowisku, z kolei w cieplejsze dni można skorzystać z boiska sportowego oraz bieżni lekkoatletycznej. Osoby aktywne fizycznie na pewno nie będą mogły tutaj się nudzić. Można tutaj również odetchnąć od zgiełku miasta, pospacerować w otoczeniu licznych pomników i starych drzew, co na pewno pozwoli nam się wyciszyć i odpocząć. Zwiedzanie Bielska-Białej można zaplanować na różnorakie sposoby, jednak wizyta w Parku imienia Juliusza Słowackiego może być dla nas inspirującą chwilą wytchnienia.

Miejscowy Street Art – to warto zobaczyć

W Bielsku-Białej bardzo mocno rozwinęła się kultura Street Art. Będąc w tutejszym mieście warto spacerować ulicami, gdzie spotkamy piękne murale oraz inne graffiti. Jeśli chcemy zwiedzić murale w Bielsku-Białej, to mamy ułatwione zadanie za sprawą tutejszych szlaków. Piękne street arty można znaleźć m.in. na obiekcie Teatru Banialuka, czy też na Galerii Bielskiej BWA. Oczywiście miejsc, gdzie znajdziemy murale jest znacznie więcej. Wydaje się, że tutaj można zobaczyć nie tylko obiekty piękne architektonicznie, ale również dodatkowo upiększone przez street arty. Dlatego warto zaplanować wypad na miasto i ułożyć taką trasę, aby nie przeoczyć żadnych pięknych murali. Turystom naprawdę polecamy i raz jeszcze zaznaczamy, że warto zobaczyć bielskie murale, gdy będziemy zwiedzać to miasto lub będziemy akurat w pobliżu.

Park ekologiczny

Park ekologiczny w Bielsku-Białej jest jednym z pierwszych tego typu obiektów jeśli chodzi o całą Polskę. Są tutaj organizowane urodziny dla dzieci oraz zorganizowane aktywności w grupach. Na miejscu można skorzystać z parku linowego oraz wielu innych ciekawych atrakcji. W różnych okresach są organizowane także półkolonie.

Ekologiczny park przeznaczony jest zarówno dla dzieci małych i dużych, a także dla dorosłych. Rozrywka oraz edukacja to niewątpliwie tematy, które są częścią tego miejsca. Jeśli więc chcesz ciekawie spędzić czas w Bielsku-Białej i zobaczyć miejscowe zabytki oraz interesujące miejsca, to koniecznie przeznacz chociaż jeden dzień na pojawienie się właśnie tutaj.

Atrakcje turystyczne w Bielsku-Białej dla aktywnych

Lubisz aktywnie zwiedzać nowe miejsca? Taką możliwość masz również w Bielsku-Białej, ponieważ możesz poznać ciekawe miejsca dla osób aktywnych fizycznie. W zasadzie nawet zwiedzanie Bielska-Białej możesz zaplanować w formie przejażdżki rowerowej. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim taka forma zwiedzania pozwoli nam zobaczyć najważniejsze zabytki w mieście.

Kilkanaście szczytów górskich

Bielsko-Biała znajduje się w takim miejscu, że nie brakuje tutaj szczytów górskich. Wszystko za sprawą bliskiego otoczenia pasm Beskidu Małego i Śląskiego. W granicach administracji znajduje się aż 17 szczytów górskich. Stąd też mieszkańcy są tutaj bardzo dobrze zaznajomieni z wędrówkami górskimi, a turyści coraz częściej pojawiają się tutaj, aby skorzystać z tutejszych atrakcji górskich. Będąc w Bielsku-Białej atrakcji górskich naprawdę nie zabraknie, a liczne szczyty górskie powodują, że turyści mają z czego wybierać w momencie planowania wycieczki turystycznej w góry. Czy jesteście gotów na zwiedzanie górskich szczytów w Bielsku-Białej?

Mini golf, a więc atrakcja dla pasjonatów sportu

Mini golf to atrakcja turystyczna, która pojawia się w coraz większej ilości miast w Polsce. W Bielsku-Białej również można skorzystać z mini golfa. Znajduje się on na tzw. terenach rekreacyjnych „Błonia” przy ulicy Pocztowej. Podczas gry w mini golfa można świetnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Przy słonecznej pogodzie znakomita zabawa oraz relaks są wręcz gwarantowane. Jeśli podczas pobytu w Bielsku-Białej znudzisz się zwiedzaniem Muzeów lub zabytkowych obiektów, koniecznie sprawdź godziny otwarcia rekreacyjnego placu „Błonie” i zarezerwuj sobie kilka godzin na grę w mini golfa.

Tereny rekreacyjne Błonia i Cygański Las

Lubisz przebywać w plenerze a nie do końca podziwiasz zabytkowe obiekty? W takim razie tereny rekreacyjne Błonia i Cygański Las są wręcz stworzone dla Ciebie. Na miejscu znajdziesz mnóstwo atrakcji, które zapewnią sporo radości i zabawy dzieciom oraz dorosłym. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bielsku-Białej przez turystów i mieszkańców. Co dokładnie znajdziesz na miejscu?

Tereny rekreacyjne Błonia to przede wszystkim tereny do uprawiania sportu. Można tutaj zagrać w mini golfa, udać się na skatepark, plac zabaw, tory pumptrack, czy też skorzystać z boiska wielofunkcyjnego. Obiekty sportowe w Bielsku-Białej mają się dobrze i warto je odwiedzić, gdy jesteśmy pasjonatami sportu. Na pewno trochę dodatkowego ruchu nikomu nie zaszkodzi, a podczas wakacyjnego urlopu na pewno ruch może być wskazany, gdy poluzujemy sobie z dietą.

Zabytkowe miejsca w Bielsku-Białej

Zabytki w Bielsku-Białej są podstawą tutejszego zwiedzania. Na nich opierają się wszelkie przewodniki turystyczne. Jednak część z zabytkowych obiektów wciąż dobrze prosperuje. Można więc nie tylko podziwiać ich detale architektoniczne, ale można również skorzystać z oferowanych tam usług. Co turyści mogą zobaczyć, zwiedzić a przy okazji zjeść podczas pobytu w Bielsku-Białej?

Cafe Maluch

Kawiarnia Cafe Maluch znacząco wyróżnia się na tle innych lokali gastronomicznych. W tymże obiekcie znajdziemy piękny i oryginalny wystrój w środku. Fani polskiej motoryzacji oraz Fiata 126 p będą na pewno zachwyceni, gdy zobaczą stylizację nawiązującą właśnie do tego modelu Fiata. Oczywiście udając się do kawiarni Cafe Maluch w Bielsku-Białej możemy liczyć nie tylko na niepowtarzalne wrażenia z okazji unikalnego wystroju wnętrza, ale również na pyszną kawę i smaczne desery. Jeśli będziemy zwiedzać Bielsko-Białą przez cały dzień, to jednym z punktów wycieczki powinien być lokal gastronomiczny i kawiarnia Cafe Maluch.

Zabytkowa Stara Fabryka

W Polsce jest kilka miejsc, gdzie można znaleźć historyczne zabytki techniki. Jednak Stara Fabryka w Bielsku-Białej ma tak bogatą historię, że wyróżnia się na tle innych takich miejsc w kraju. W latach 2013-15 stworzono tutaj wystawę historyczną: Od włókiennictwa do małego fiata. Nazwa Stara Fabryka również używana jest od 2013 roku i została już z tym Muzeum do dnia dzisiejszego.

Udając się do Muzeum Stara Fabryka możemy zobaczyć ekspozycję historyczną i maszynową. Zainteresowani mogą również skorzystać z przymierzalni kapeluszy, a także oferty edukacyjnej. Na stałe w programie Muzeum Stara Fabryka znajduje się także wiele imprez, np. takich jak Industriada oraz Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Zabytków w Bielsku-Białej nie brakuje, jednak ten z pewnością warto zobaczyć ze względu na historię miejsca, jak i samego Muzeum.

Dom Tkacza, a więc kolejny zabytek Bielska-Białej

Kolejnym historycznym muzeum w Bielsku-Białej, które warto zwiedzić jest Dom Tkacza. W Muzeum znajdziemy liczne ekspozycje historyczne. Wśród nich jest m.in. wystawa związana z materiałami szwalniczymi i strojami ludowymi. W Domu Tkacza możemy zapoznać się z wyglądem wnętrza domu i warsztatu sukienniczego, jakie funkcjonowały na przełomie XIX i XX wieku. To właśnie wtedy rozpoczął się okres, kiedy pracę zaczęły przejmować warsztaty mechaniczne, a praca ręczna odchodziła powoli na bok.

Imprezy w Bielsku-Białej, które odbywają się co roku

Szukasz weekendowych doznań w Bielsku-Białej? Zobacz najpopularniejsze imprezy plenerowe, które przyciągają miejscowych mieszkańców oraz z okolicy, a także turystów. Muzyka, publiczność, atrakcje dla dzieci oraz wiele, wiele więcej. Władze miasta co roku rozpieszczają swoich mieszkańców oraz turystów i regularnie organizują wydarzenia kulturalne. Warto więc zobaczyć atrakcje turystyczne, ale warto również sprawdzić kalendarz imprez na całym roku. Może akurat uda nam się załapać podczas zwiedzania Bielska-Białej na jakiś koncert muzyczny lub inne wydarzenie, które nas zainteresuje?

Dni Bielska-Białej

W wielu miastach w całej Polsce rok w rok odbywają się Dni Miasta. Tutejsi mieszkańcy również mogą cieszyć się z imprezy plenerowej jaką są Dni Bielska-Białej. W ramach miejscowych uroczystości można liczyć na koncerty muzyczne największych gwiazd światowych i polskich. Bardzo często organizowane są także pokazy fajerwerek, sztucznych ogni i pokazy laserowe. Ponadto odbywa się tutaj jarmark, który regularnie rok w rok cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie brakuje również różnego rodzaju tematycznych wystaw, czy też okolicznościowych parad, jak np. parada kapeluszy. Bardzo często podczas Dni Bielska-Białej można zobaczyć również miasteczko cyrkowe.

Piknik Lotniczy dla fanów lotnictwa

A teraz coś dla fanów lotnictwa i samolotów. W Bielsku-Białej regularnie można wybrać się na Piknik Lotniczy, który jest organizowany w okresie letnim. Międzynarodowy Piknik Lotniczy ma bardzo bogatą historię w tutejszym regionie i systematycznie jest on organizowany. Zainteresowanie Piknikiem Lotniczym jest zawsze ogromne, dlatego warto zainteresować się tym wydarzeniem znacznie wcześniej. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą liczyć na wiele atrakcji rekreacyjno-rodzinnych i poznać urok lotnictwa, tradycje lotnicze oraz osiągnięcia miejscowego Aeroklubu.

Jazzowa Jesień i Zadymka Jazzowa – muzyka w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej coś dla siebie znajdą również fani muzycy. I mowa tutaj nie tylko o przygotowanych co roku Dniach Bielska-Białej, ale również o Bielskiej Zadymce Jazzowej. Na tutejszej Zadymce Jazzowej można znaleźć nie tylko piękne występy artystyczne, ale odbywają się również merytoryczne spotkania z dziennikarzami, muzykami oraz publicznością. Impreza muzyki jazzowej co roku jest organizowana w Bielsku-Białej i już teraz warto dowiedzieć się, kiedy dokładnie odbędzie się tegoroczny festiwal.

Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych

Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych to nie tylko piękne maszyny, ale również niesamowita atmosfera. Historia tutejszego Rajdu jest na tyle bogata, że warto tutaj pojawić się chociaż raz w życiu. Samochody retro podczas wyścigów robią niesamowite wrażenie. Fani motoryzacji na pewno nie pożałują, że wybiorą się na to wydarzenie. Warto dodać, że można wziąć udział w wydarzeniu nie tylko jako kibic, lecz również jako zawodnik. To byłoby dopiero przeżycie! Więcej informacji o Beskidzkim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych można znaleźć na fanpage na Facebooku lub na stronie Polskiego Związku Motorowego.

Zwiedzając Bielsko-Białą oraz tutejszy region na pewno nie możemy narzekać na brak atrakcji dla osób przyjeżdżających na weekend, aktywnych fizycznie oraz lubiących rozrywkę. Liczne imprezy i wydarzenia kulturalne, masa ciekawych zabytków i miejsc do zobaczenia oraz mnóstwo możliwości dla osób aktywnych sprawia, że nikt tutaj nie będzie się nudzić. Powyższe zestawienie ciekawych atrakcji rozrywkowych powinno w dużym stopniu przybliżyć tutejszy teren wszystkim turystom i osobom chcącym zwiedzać Bielsko-Białą w pełnej krasie.