Wkrótce może dojść do beatyfikacji księdza Jana Marszałka

Ksiądz Jan Marszałek był wieloletnim proboszczem w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. Przypomnijmy, że nie tak dawno Konferencja Episkopatu Polski wydała „nihil obstat”, a kilka dni temu, dnia 19 stycznia 2022 roku, do kurii w Bielsku-Białej trafił dokument ze zgodą watykańskiej Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych. To oznacza, że już wkrótce może dojść do wyniesienia księdza na ołtarze.

List z Watykanu w bielskiej kurii

Informacje o otrzymanym liście prosto z Watykanu do bielskiej kurii otrzymaliśmy całkiem niedawno. List z datą 21 grudnia 2021 r., który dotarł do Bielska-Białej został podpisany przez samego kardynała Marcello Semeraro. W liście ksiądz Jan Marszałek był już oficjalnie określany jako „Sługa Boży”.

Życie księdza Jana Marszałka

Jan Marszałek to wieloletni proboszcz, który służył w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. Urodził się w 8 czerwca w 1907 roku w miejscowości Krzeczów w ubogiej rodzinie, która zajmowała się rolnictwem. Edukację na poziomie gimnazjum odbywał w Myślenicach oraz Krakowie. Następnie zdał maturę, po której udał się do seminarium krakowskiego. Ksiądz Jan Marszałek do seminarium w Krakowie wstąpił w 1927 roku.

Swoje kapłańskie święcenia ksiądz Jan Marszałek przyjął w 1932 roku. W czasach swojej pracy jako administrator lub wikariusz miał okazję pracować w parafiach w takich miejscowościach jak Poronin, Spytkowice nieopodal Zatora, Andrychów, Skawina oraz Bachowice. Od roku 1951 był administratorem parafii pod wezwaniem świętych Apostołów Szymona oraz Judy Tadeusza w Łodygowicach. W późniejszych czasach został on także proboszczem tejże parafii. Odszedł 16 maja 1989 roku w swoim pokoju na plebani.