Alarm powodziowy został odwołany, ale most jest wciąż uszkodzony

Wycofano ostrzeżenie o zagrożeniu powodziowym w trzech gminach: Wilamowice, Jasienica i Czechowice-Dziedzice. Podczas gdy na terenie powiatu bielskiego w dalszym ciągu obowiązuje stan gotowości przeciwpowodziowej. W powiecie cieszyńskim podjęto decyzję o odwołaniu stanu alarmowego przeciwpowodziowego, która została wprowadzona tego samego dnia rano.

Zawiadomienie o zagrożeniu powodziowym w trzech gminach powiatu bielskiego: Wilamowice, Czechowice-Dziedzice i Jasienica zostało zamienione na stan gotowości przeciwpowodziowej przez starostę bielskiego we środę rano. W rezultacie, teraz wszystkie 10 gmin powiatu znajdują się w stanie czuwania. Stan powodzi stabilizuje się, poziomy wód większości rzek regionu spadły poniżej poziomu alarmowego.

Tego poranka jedynie Wisła w Jawiszowicach, leżących w sąsiednim powiecie oświęcimskim, przekroczyła stan alarmowy. Natomiast na Podkępiu i w Goczałkowicach rzeki Wapienica i Wisła wykroczyły poza granice strefy ostrzegawczej, ale w obu sytuacjach trend jest spadkowy.

Wczoraj późnym wieczorem most na ulicy Zabrzeskiej w Ligocie został ponownie udostępniony do użytku. Przeprawa ta była wcześniej zamknięta z powodu obawy o wysoki poziom wody.

Aktywnie szacowane są straty po powodzi wywołanej przez intensywne opady deszczu. Najtrudniejsza sytuacja była w gminie Jasienica, Czechowicach-Dziedzicach oraz w gminie Wilamowice. Woda spowodowała uszkodzenie podpory mostu na ulicy Bestwińskiej w Czechowicach-Dziedzicach (widoczne na zdjęciu). Przeprawa jest otwarta do ruchu, ale konieczne będą tam naprawy.

Dokładnie o 8:00 rano, starosta cieszyński Janina Żagan odwołała stan gotowości przeciwpowodziowej, który obowiązywał od dnia poprzedniego na terenie miast i gmin powiatu cieszyńskiego. Sytuacja tam jest już stabilna.