Rodzaje syfonów umywalkowych

Czy wiesz, że istnieją różne rodzaje syfonów umywalkowych, a ich wybór nie powinien być przypadkowy? Jeśli właśnie planujesz remont łazienki, to ta wiedza na pewno Ci się przyda. W ten sposób kupisz produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. W tym artykule przedstawimy popularne rodzaje syfonów umywalkowych i ich najważniejsze cechy.

Syfon rurowy

Syfon rurowy to klasyczne i sprawdzone rozwiązanie w systemach odpływowych umywalek. Składa się z giętkiej rurki w kształcie litery U lub S, zbierającej wodę i zapobiegającej powrotowi nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Prosty w konstrukcji syfon rurowy jest łatwy w montażu i konserwacji, co czyni go popularnym wyborem dla osób poszukujących niezawodnego i ekonomicznego rozwiązania dla swojej łazienki.

Syfon butelkowy

Syfon butelkowy to odmiana tradycyjnego syfonu, w którym dolna część ze zbiornikiem na wodę ma kształt przypominający butelkę. Ten rodzaj syfonu jest szczególnie przydatny w przypadku, gdy konieczne jest zaoszczędzenie miejsca, ponieważ zajmuje mniej przestrzeni pod umywalką. Jest również łatwy w montażu i czyszczeniu, które należy wykonywać regularnie ze względu na zwartą budowę.

Syfon automatyczny

Jeśli chcesz uniknąć manualnego otwierania i zamykania syfonu, możesz zainwestować w syfon automatyczny. Ten rodzaj syfonu jest wyposażony w specjalny mechanizm, który pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie się syfonu podczas korzystania z umywalki. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki specjalnej dźwigni możesz zatrzymać lub wypuścić wodę bez moczenia rąk.

Syfon ze swobodnym przepływem

Syfon ze swobodnym przepływem swobodnym ma dodatkową rurkę, która pozwala na swobodny przepływ wody, gdy ta osiągnie określony poziom. Jest to przydatne, aby zapobiec przepełnieniu umywalki i ewentualnemu zalaniu łazienki. W odpowiednim momencie woda jest po prostu odprowadzana za pomocą specjalnej rurki do kanalizacji.

Syfon obrotowy

Syfon obrotowy ma ruchomą część, która umożliwia dowolne dopasowanie jego kąta położenia podczas montażu. Może obracać się o 360 stopni, co daje dość spore możliwości podczas instalacji. W ten sposób można umieścić syfon nawet w dość problematycznych miejscach np. z trudnym dostępem do rur odpływowych. Jest to zatem idealne rozwiązanie do łazienek z nietypową instalacją wodną lub w sytuacji, gdy nie chce się ingerować w układ rur.

Syfon bezwodny

Syfon bezwodny to nowoczesne rozwiązanie, które eliminuje problem nieprzyjemnych zapachów w łazience. Dzięki specjalnemu samouszczelniającemu zaworowi skutecznie uniemożliwia przedostawanie się odorów na zewnątrz. Zamykanie się membrany po przepłynięciu wody do kanalizacji sprawia, że syfon jest częściej suchy, co zapewnia też wyższy poziom higieny ze względu na utrudnione namnażanie się bakterii. Dodatkowo oferuje ciche działanie bez charakterystycznych dźwięków bulgoczącej wody.

Syfon podtynkowy

Syfon podtynkowy to ukryty system syfonu umywalkowego, który jest zamontowany w ścianie. Dzięki temu umywalka wygląda bardziej estetycznie, a także możliwe jest zaoszczędzenie przestrzeni pod nią. Jest to popularne rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach, w których panuje modny minimalizm.

Syfon elastyczny

Syfon elastyczny to rodzaj syfonu umywalkowego, który można dostosować do różnych warunków montażu. Dzięki giętkiej rurce można łatwo dopasować syfon do konkretnej konfiguracji umywalki i kanalizacji. Jest to przydatne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku nietypowych układów łazienek. Elastyczna rurka pozwala też na zaoszczędzenie miejsca pod umywalką.

Co ciekawe, w niektórych regionach USA syfony w kształcie litery S nie są dozwolone przez prawo budowlane. Ma to związek z tym, że taki kształt syfonu umywalkowego w połączeniu z brakiem odpowietrzenia może prowadzić do zasysania wody z syfonu.