Bielsko-Biała znów stanie się zielonym miastem: ponad 200 donic i waz z kwiatami ma ozdobić miasto

Zapowiadająca się kalendarzowa wiosna zwiastuje nie tylko naturalny rozkwit przyrody, ale również rozbudowę miejskiej zieleni. Urzędnicy Bielska-Białej poszukują firm, które przejmą odpowiedzialność za utrzymanie i pielęgnację roślin donicowych. Planowane jest ustawienie ponad dwustu donic, waz oraz skrzynek kwiatowych na blisko trzydziestu wyznaczonych lokalizacjach w mieście. Do obszarów, które zyskają na swojej estetyce dzięki tym działaniom, należą między innymi place Chrobrego, Ratuszowy, Wojska Polskiego, chodnik prowadzący wzdłuż Zamku Sułkowskich czy ulica 11 Listopada.

Prace związane z obsadzaniem donic mają rozpocząć się już w maju. Zadania przewidziane w ramach przetargu obejmują wymianę ziemi, regularne podlewanie, nawożenie, plewienie oraz przycinanie roślin. Dodatkowo planowane są działania ochronne przed chorobami i szkodnikami. Wybrane firmy będą również odpowiedzialne za utrzymanie i konserwację ławek miejskich, szczególnie tych przy ulicy 11 Listopada i na Rynku. Prace naprawcze obejmują uzupełnianie brakujących desek oraz jednorazowe pomalowanie ławek.

Przy okazji, miasto ogłosiło przetarg dotyczący eksploatacji i utrzymania technicznego ośmiu miejskich fontann. Wśród nich znalazły się takie jak „Neptun” na Rynku, „Syrenka” przy ul. Przechód Schodowy, „Reksio” przy ul. 11 Listopada oraz „Mały Satyr” w murze zamkowym. Cztery pozostałe znajdują się w Parku Słowackiego. Oferta ogłaszała zlecenie na przygotowanie, uruchomienie i utrzymanie fontann w działaniu od 1 maja.