Pierwszy gość z dalekich podróży – bocian, pojawił się na terenie gminy Czechowice-Dziedzice!

Z nieukrywanym entuzjazmem informujemy o zaobserwowaniu pierwszego bociana na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Ptak ten, zwany naukowo Ciconia ciconia, zdecydował się zawitać do wioski Ligota. Jego pojawienie się zostało zauważone oraz udokumentowane dzięki zaangażowaniu lokalnych miłośników przyrody.

Właśnie Mariusz Szczęśniak jako pierwszy spostrzegł tego białego bociana korzystającego z gniazda w Ligocie. Następnie Wojciech Kaprzyk, korzystając ze swojego sprzętu fotograficznego, utrwalił na zdjęciu ten wyjątkowy moment. Obydwaj panowie są aktywnymi członkami lokalnej społeczności miłośników fotografii przyrodniczej, prowadzącymi profil na Facebooku o nazwie „Za miastem czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic”.

Jednak trzeba zauważyć, że władze gminy nadal oczekują na przybycie innego bociana, który był regularnym bywalcem tego miejsca. Ten konkretny ptak, zaopatrzony w obrączkę w 2015 roku w miejscowości Góra (w gminie Miedźna), był znany z tego, że zwykle wracał jako pierwszy do swojego gniazda w Bronowie. Na chwilę obecną tego bociana jeszcze nie zaobserwowano.

Miejmy nadzieję, że ten spóźniony bocian również wkroczy na teren gminy Czechowice-Dziedzice bez zbędnej zwłoki!