Trzech mężczyzn podejrzanych o nękanie ucznia bielskiej szkoły branżowej – ryzykują do 8 lat więzienia

W ręce policji w Bielsku-Białej wpadła trójka młodych mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat. Ich przestępstwem było ciągłe nękanie nieletniego kolegi z klasy w szkole branżowej, na przestrzeni września 2022 roku aż do czerwca 2023 roku. Ta skandaliczna sprawa może dla nich zakończyć się karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Starszy sierżant Sławomir Kocur, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, ze smutkiem opisuje wyliczankę haniebnych czynów, jakich dopuszczali się podejrzani względem swojej ofiary. Wśród nich były: popychanie, szturchanie, kopanie, plucie na poszkodowanego, przypalanie mu włosów, wykręcanie rąk, zabieranie jego przedmiotów, wlewania wody do butów czy też malowanie jego twarzy szminką.

Dla bezpieczeństwa pokrzywdzonego chłopca, policja zastosowała dozór policyjny oraz zakaz zbliżania się do niego dla podejrzanych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest na wniosek pokrzywdzonego, a zarzuty wynikają z artykułu 190a paragraf 1 Kodeksu Karnego, który przewiduje kary od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem starszego sierżanta Kocura, hejt jest groźnym zjawiskiem, które przybiera różne formy – agresywne komentarze, obraźliwe memy, grafiki, filmy oraz wulgarne opinie. Na celowniku hejterów najczęściej znajdują się młodzi ludzie, na których życie wpływa ten problem w sposób szczególnie dotkliwy.

Starszy sierżant Kocur podkreśla również, że hejt nie jest zjawiskiem jednorazowym. W jego skutkach mogą pojawić się trwałe szkody na zdrowiu psychicznym – urazy emocjonalne, zaburzenia snu, depresja czy nawet myśli samobójcze. Jest to zagrożenie szczególnie dla dzieci i młodzieży, ale nie ominie też dorosłych. Oficer apeluje o zgłaszanie takich postępowań.