Osiedle "w lesie" w Bielsku-Białej – wręczenie nagród twórcom i prezentacja wystawy

W środowe popołudnie, w murach Ratusza, odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Zadanie polegało na stworzeniu projektu urbanistyczno-architektonicznego dla nowego osiedla wielorodzinnego, zaplanowanego na Sarnim Stoku. Wydarzenie uświetniła wystawa prezentująca najciekawsze prace konkursowe oraz dyskusja na ich temat.

Organizatorami tego przedsięwzięcia były dwie instytucje: miejska spółka TBS oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich z siedzibą w Bielsku-Białej. Odzew był znaczny – do konkursu zgłosiło się aż 25 prac, z których komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze. Plan inwestycji przewiduje budowę około 190 mieszkań przeznaczonych do wynajmu dla osób o średnich dochodach. Lokalizacją ma być ulica Sarni Stok, na terenie przekazanym przez miasto.

Teren ten niegdyś służył jako ogródki działkowe, co wpłynęło na założenia projektowe. – Pomyśleliśmy, że nie może tam powstać typowe blokowisko. Chcemy stworzyć coś wyjątkowego, skoro miejsce samo w sobie jest wyjątkowe – to tu ludzie odpoczywali i relaksowali się. Naszym celem jest budownictwo społeczne, które spełniałoby te same funkcje, tworząc osiedle nie tylko do mieszkania, ale także do relaksu, umożliwiające nawiązywanie kontaktów. Planujemy stworzyć tam świetlicę dla dzieci, ale również klub seniora – mówiła Ewa Kamińska, prezes Bielsko-Bialskiego TBS.