V Liceum Ogólnokształcące z Bielska-Białej dominuje na Śląsku i osiąga sukcesy na arenie krajowej

W Rankingu Liceów i Techników Perspektywy, V Liceum Ogólnokształcące z Bielska-Białej potwierdziło swoją dominującą pozycję w regionie śląskim, zdobywając pierwsze miejsce. Ten prestiżowy ośrodek edukacyjny z Bielska-Białej jest również uważany za jeden z najlepszych w kraju, zajmując 23. miejsce na ogólnopolskiej liście, co oznacza, że od roku 2023 awansował aż o siedem pozycji. Ale jak wyglądają wyniki najlepszych techników w Bielsku-Białej?

Podium 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 zdobyły XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

Kiedy spojrzymy na technika z Bielska-Białej, to pierwsze miejsce zajmuje Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Ta placówka plasuje się na 49. miejscu w całym kraju i na 6. w regionie śląskim.

Przy tworzeniu najnowszego rankingu Perspektyw pod uwagę brane były wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (z 2246 spełniających kryteria) oraz 1231 techników (z 1755 kwalifikujących się do rankingu). Kryterium wejścia do rankingu miało na celu zabezpieczenie wiarygodności danych – matury w 2023 roku musiało zdawać tam co najmniej 12 uczniów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki musiały być nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Ranking uwzględniał wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. W przypadku szkół dwujęzycznych dodatkowym czynnikiem był wynik z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Nie brano jednak pod uwagę wyników matury międzynarodowej.