Wystawa "Walczaki i potomki" – historia rodziny o silnych korzeniach w Szczyrku

Historia rodziny Walczaków, pochodzącej ze Szczyrku, to ekscytująca opowieść, w której splatają się dramat wojenny, muzyka i sztuka. Ta fascynująca narracja jest dostępna do odkrycia na wystawie w Bielsku-Białej.

W oddziale Muzeum Historycznego zlokalizowanym w Starej Fabryce w Bielsku-Białej, do 25 lutego można podziwiać unikalną ekspozycję zatytułowaną „Walczaki i potomki”. Ta niecodzienna wystawa funkcjonuje jako spersonalizowany, artystyczny i historyczny pamiętnik rodziny Walczaków, którzy pochodzą z Podmagur, malowniczego i wysoko położonego osiedla w Szczyrku.

Na tej wyjątkowej wystawie prezentowane są dzieła pięciu twórców: Michała Walczaka i Jana Walczaka, którzy już nie żyją, oraz trzech żyjących artystów – Mateusza Gębali, Piotra Walczaka i Katarzyny Żaczek. To właśnie Katarzyna Żaczek jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. Kilka lat temu postanowiła zgłębić historię swojej rodziny, której wcześniej nie znała. Odkryła, że Antoni Walczak, Jakub Walczak i Janek Krupa po 1945 roku walczyli w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym, służąc w oddziałach dowodzonych przez Henryka Flamego, znanego jako „Bartek”.

W wyniku tajnej operacji „Lawina”, przeprowadzonej przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, zostali zamordowani. Dzisiaj to ich potomkowie ożywiają wspomnienia o nich, kontynuując jednocześnie artystyczne dziedzictwo rodziny Walczaków.