Ćwiczenia ratownicze w oczekiwaniu na sezon narciarski na stoku Dębowca

Zarówno w teorii, jak i praktyce, ratownicy z Bielska-Białej przygotowują się do potencjalnej ewakuacji narciarzy, w przypadku awaryjnych sytuacji na kolei linowej. Od początku tygodnia na stoku Dębowca odbywają się specjalistyczne ćwiczenia, które umożliwiają strażakom doskonalenie technik ratunkowych, a przede wszystkim technik linowych i wykorzystywania drabin. To właśnie te umiejętności mogą okazać się kluczowe podczas zimy.

Jednak to nie jedyny zaplanowany element przygotowań do nadchodzącego sezonu narciarskiego. W ramach przedsezonowych działań na stoku Dębowca, już od weekendu prowadzone jest sztuczne naśnieżanie terenu. Dodatkowo, kilka dni przed oficjalnym otwarciem ośrodka przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ratownictwa wysokościowego na obiektach kolejek linowych. Całość przygotowań koordynowali strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

Zajęcia prowadzone były pod okiem mł. bryg. Damiana Markiela oraz liderów zmianowych z zakresu ratownictwa wysokościowego. Prócz ćwiczeń praktycznych, kluczowym elementem przygotowań jest również obsługa sprzętu ratowniczego i budowa stanowisk. Ponadto, podczas tych działań zrealizowane zostało rozpoznanie operacyjne obiektu kolei linowej na Dębowcu.