Miejska Straż w Bielsku-Białej poszerza swoje możliwości dzięki specjalistycznemu dronowi

W sezonie grzewczym 2021, straż miejska w Bielsku-Białej uzyskała dostęp do dwóch nowoczesnych dronów, mających na celu monitorowanie emisji dymu z komina. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od przedstawicieli komendy, inspekcje za pomocą tych urządzeń przeprowadzane są na dwóch zmianach bez żadnych wyjątków.

W październiku, za kwotę 170 tysięcy złotych, straż miejska dokonała zakupu najnowszego modelu drona. Wyposażony jest on w specjalistyczną technologię do analizowania powietrza. Źródłem finansowania tej inwestycji były fundusze pozyskane w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza „Inicjatywa Antysmogowa”. Dron, który trafił do komendy Straży Miejskiej w Bielsku-Białej, jest urządzeniem wielofunkcyjnym.

Dron nie tylko monitoruje poziom zanieczyszczeń emitowanych przez kominy, ale również jest wyposażony w kamerę termowizyjną i obiektyw o dużej mocy przybliżenia. Dzięki temu posiada możliwość kontroli obszarów, na których dochodzi do nielegalnego wyrzucania odpadów. W chwili obecnej, straż miejska w Bielsku-Białej korzysta z dwóch dronów obsługiwanych przez czterech operatorów, pracujących na dwie zmiany.

Warto przypomnieć, że za spalanie odpadów grozi mandat do 500 złotych. Jeżeli mandat nie zostanie przyjęty i sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet do 5000 złotych lub skończyć się aresztem.