Bielsko-Biała mobilizuje siły na pierwsze zimowe opady: plany drogowców na weekend

Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami pogodowymi, nadeszła pora na zimowy szturm. W Bielsko-Białej, władze miejskie i drogowcy intensywnie przygotowują się na pierwsze śnieżne opady. Oficjalny start zimowego utrzymania dróg w tym mieście ma miejsce 17 listopada bieżącego roku. Miejski Zarząd Dróg informuje o dostępności linii alarmowych, a GDDKiA ostrzega, że zbliżający się czas opadów śniegu jest ostatnią chwilą na wymianę opon.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsko-Białej zapowiedział, że od 17 listopada kończy sezon letniego sprzątania miasta – trwał on od 15 kwietnia. Zamiast tego rozpoczyna się zimowe utrzymanie dróg na sezon 2023/2024. Firmą odpowiedzialną za utrzymanie głównych ciągów komunikacyjnych jest PreZero Bielsko-Biała S.A., natomiast Eurovia Polska S.A. zajmuje się resztą dróg w strefie wschodniej i zachodniej, zgodnie z zawartymi umowami.

Zadaniem firm związanych z zimowym utrzymaniem miasta będzie przede wszystkim usuwanie śniegu, zwalczanie błota oraz błota pośniegowego, lodu i nacieków lodowych. Obowiązki te obejmują zarówno jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe, parkingi, schody jak i place. Celem tych działań jest minimalizacja lub całkowite wyeliminowanie zakłóceń w ruchu drogowym i pieszym związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. – W Bielsku-Białej odśnieżamy łącznie ok. 620 km ulic, a całkowita powierzchnia porządkowanych chodników i dróg dla pieszych oraz rowerzystów wynosi ok. 812 532 m2 – informuje Miejski Zarząd Dróg. Dodają oni również, że na terenie miasta ustawione są pojemniki z piaskiem, a także zamontowane zostały zasłony przeciwśnieżne.