Bielsko-Biała oddaje hołd walczącym o niepodległość Polski przed 105. rocznicą odzyskania suwerenności przez kraj

Z pokorą i szacunkiem, w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości, przedstawiciele lokalnych władz Bielska-Białej wraz z delegacjami różnych grup społecznych oddali hołd bohaterom, którzy poświęcili swoje życie za wolność Polski. Składając kwiaty w ponad kilkudziesięciu miejscach upamiętniających walkę o niepodległość, uczcili 105 lat suwerenności naszego kraju. Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz Rada Miejska zachęcają do wspólnego świętowania tej szczególnej rocznicy.

10 listopada na cześć tych, którzy poświęcili życie dla wolnej Polski, kwiaty zostały złożone pod tablicą pamiątkową Konfederatów Barskich przez przewodniczącą Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorotę Piegzik-Izydorczyk oraz przez zastępcę prezydenta miasta Adama Ruśniaka. Uroczystość ta zgromadziła również delegacje służb mundurowych, harcerzy oraz uczniów lokalnych szkół.

W trakcie tych wyjątkowych dni odbyło się wiele ceremonii hołdu, podczas których delegacje oddawały cześć pamięci więźniom politycznym, Powstańcom Warszawskim, poległym i pomordowanym żołnierzom Górnikom oraz poległym żydowskim żołnierzom z Bielska, Białej i okolic. Cześć oddano również ofiarom terroru stalinowskiego i hitlerowskiego, druhowi Mieczysławowi Piekiełce oraz komendantowi I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiemu.

Hołdy kontynuowano także na cmentarzach i przy pomnikach upamiętniających legionistów, ofiary zsyłek na Sybir oraz ofiary zamordowane w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Oddano hołd także przy grobach żołnierzy Armii Krajowej oraz Inwalidów Wojennych, którzy polegli w obronie Podbeskidzia.

11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, rozpoczęło się od śpiewu Mazurka Dąbrowskiego na placu Ratuszowym. Następnie społeczność miasta dzieliła wspólny posiłek – grochówkę wojskową serwowaną z kuchni polowej na placu Wojska Polskiego. Msza święta w intencji ojczyzny odbyła się w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach, po której odbył się apel pamięci i złożenie wiązanek kwiatów na Cmentarzu Wojska Polskiego przy ulicy Saperów.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku-Białej zakończyły się 11 listopada wieczornym koncertem galowym zespołu Ørganek w programie „Ocali nas miłość”. Program ten, oparty na utworach skomponowanych przez zespół, inspirowany był zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok, jednego z najbardziej znanych fotoreporterów powstania warszawskiego.