Gwałtowny wiatr powoduje liczne straty w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej i powiecie bielskim obserwuje się intensywne zjawiska atmosferyczne spowodowane przez silny wiatr do południa. Do chwili obecnej wiatr osiągnął prędkość dochodzącą nawet do 100 km/h, powodując ponad 30 incydentów, przede wszystkim wiatrołomy. Stróże bezpieczeństwa z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotniczych straży pożarnych, byli już zmuszeni interweniować blisko 30 razy od wczoraj.

Podczas nocy miało miejsce ponad 20 interwencji, natomiast od samego rana strażacy podjęli kolejne 6 działań na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Na szczęście większość interwencji dotyczyła jedynie gałęzi nadłamanych przez silny wiatr – nie odnotowano żadnych poważnych szkód ani osobowych tragedii. Warto jednak pamiętać, że ryzyko związane z gwałtownym wiatrem nadal jest aktualne i mogą mieć miejsce dalsze incydenty.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje utrzymanie się bardzo silnego wiatru w Bielsku-Białej do godziny 12:00, z prędkościami dochodzącymi do 55 km/h i porywami do 100 km/h, informując o drugim stopniu zagrożenia meteorologicznego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega również przed możliwością przerw w dostawie prądu oraz koniecznością zabezpieczenia przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. W innych powiatach południowego regionu województwa śląskiego spodziewany jest nieco łagodniejszy wiatr, osiągający średnie prędkości do 45 km/h, z porywami do 75 km/h.