Bielsko-Biała w ścisłym finale do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Na liście czterech miast, które za rok zmierzą się o prestiżowy tytuł „Europejska Stolica Kultury 2029”, znalazło się Bielsko-Biała. Ogłoszenie nominowanych miast miało miejsce w Warszawie, w Akademii Sztuk Pięknych.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiono zestawienie miast, które przeszły do końcowego etapu rywalizacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Prócz Bielska-Białej na listę nominowanych trafili także przedstawiciele Lublina, Katowic i Kołobrzegu. W kolejnym roku specjalistyczny zespół ponownie zebra się, aby dokonać ostatecznego wyboru laureata.

Jak podkreślił prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, to wielki sukces dla jego miasta – zarówno mieszkańców, jak i zespołu #ESK2029, który nieustannie zabiegał o ten tytuł. Po sześciu miesiącach intensywnej pracy, w którą zaangażowano ponad tysiąc osób, po licznych spotkaniach, panelach dyskusyjnych i warsztatach – udało się osiągnąć cel. Przejście do drugiego etapu starań o prestiżowe miano jest powodem do dumy, ale także zobowiązaniem do dalszych działań.