Charytatywny kiermasz książek i zabawek w galerii Sfera

Fundacja Ekologiczna Arka, działająca w Bielsku-Białej, zorganizowała w sobotę wydarzenie o charakterze charytatywnym. W popularnej galerii handlowej Sfera odbył się kiermasz używanych książek i zabawek. Dochód ze sprzedaży ofiarowanych na ten cel przedmiotów, pochodzących od mieszkańców miasta, ma zostać przekazany na wsparcie dzieci i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami – informuje fundacja.

Anna Kusiak, pracująca w galerii Sfera, zauważa, że poprzednio kiermasze książek i zabawek były organizowane niezależnie od siebie. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie. „W sobotę odbyły się dwie akcje: +Żyjące książki+ oraz +Zabawki ratują zwierzaki+. Zgromadzone podczas nich fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie domów dziecka, ośrodków wychowawczych i schronisk dla zwierząt. Dodatkowo, dochód z drugiego kiermaszu wpłynie na rachunki bankowe fundacji pomagających zwierzętom” – tłumaczy.

Kiermasz trwał przez cały dzień sobotni. Na stoiskach można było nabyć gry planszowe, puzzle, klocki, lalki oraz książki z różnych dziedzin, wszystko w atrakcyjnych, symbolicznych cenach.

Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Arka, podkreśla, że organizowane są regularne kiermasze charytatywne. Podczas pięcioletniej historii akcji „Żyjące książki” udało się zebrać ponad 200 tysięcy złotych. Dzięki temu mogliśmy wspomóc blisko 13 tysięcy dzieci oraz zakupić ponad 20 ton karmy dla zwierząt. Pieniądze uzyskane z akcji „Zabawki ratują zwierzaki” zasiliły kasy stowarzyszeń działających na rzecz zwierząt, umożliwiając uratowanie około 70 z nich.

Prezes Owczarz dodaje również, że taka forma działania promuje ideę nadawania przedmiotom „drugiego życia”. Jest to zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, które są kluczowe dla poprawy jakości życia na Ziemi.

Fundacja Arka angażuje się przede wszystkim w edukację ekologiczną, szczególnie skierowaną do dzieci i młodzieży. Zajmuje się problematyką ochrony powietrza, zarządzania odpadami, ochrony zwierząt oraz promuje wiedzę na temat wpływu ludzkich zachowań na środowisko.