Otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO zaplanowane na wiosnę przyszłego roku

Detale dotyczące otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, który jest obecnie w budowie przy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku, zostały ujawnione przez dyrektora instytucji, Macieja Chmiela, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Dyrektor Chmiel wcześniej wyraził optymistyczne oczekiwania, że centrum zostanie uruchomione jeszcze przed zakończeniem tego roku. Jednakże rzeczywistość okazała się inna, jak wyjaśnił dyrektor: „Pierwotne plany otwarcia centrum w grudniu były dość 'heroiczne’, ale różne nieprzewidziane okoliczności wymusiły zmianę terminu na wiosnę przyszłego roku.”

Chmiel poinformował PAP, że mimo niektórych opóźnień, znaczna część prac jest już ukończona. „Pewne aspekty technologiczne spowolniły cały proces. Szczególnym wyzwaniem było wykonanie jednolitej szyby na parterze budynku, co było czasochłonne i wpłynęło na opóźnienie. Kolejnym czynnikiem było finalizowanie stałej ekspozycji, którą chcemy zaprezentować od razu w pełni.”

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO ma łączyć różnorodne formy edukacji i rozrywki. Wykorzystując nowoczesne technologie multimedialne, ma oferować dzieciom i ich rodzicom możliwość nauki poprzez zabawę. Projekt opiera się na dorobku Studia, które jest znane z produkcji popularnych kreskówek, takich jak Bolka i Lolka, Reksio czy Smok Wawelski.

Budowa centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Początkowo stary budynek, dawniej służący jako sala kinowa, został całkowicie rozebrany. Następnie na jego miejscu wybudowano nowy gmach, który połączono z zabytkowym budynkiem Studia za pomocą przewiązki.

Całkowity koszt projektu wynosi około 33 milionów złotych. Fundusze na inwestycję pochodzą zarówno z norweskich dotacji, jak i z resortu kultury oraz samorządu miasta Bielsko-Biała, który udostępnił działkę pod budowę.