Inauguracja Parku nad Białą – miejsce dla mieszkańców

Deklarując swoją misję, aby przywrócić rzekę mieszkańcom miasta Bielsko-Biała do użytkowania i zapewnić im przyjazne miejsce do spędzania wolnego czasu, prezydent Jarosław Klimaszewski otworzył Park nad Białą w niedzielę 8 października. Prosił najmłodszych obecnych o symboliczne przecięcie wstęgi na moście, zaznaczając tym samym oficjalne otwarcie parku. Po części oficjalnej, mieszkańcy mogli cieszyć się muzyką i ciepłym poczęstunkiem. Prezydent podkreślił, że całość inwestycji była możliwa dzięki znacznemu wsparciu finansowemu ze środków unijnych.

Wydarzenie to uświetnił również Ks. dr Grzegorz Klaja z parafii św. Barbary, który odprawił modlitwę i poświęcił pomnik ku czci Ofiar Obozu Pracy, stojący na terenie nowo otwartego parku.

Nowy obiekt rekreacyjny rozciąga się aż do granicy z gminą Wilkowice i mostu Druha Piekiełki. Na jego obszarze umieszczono domki dla owadów, które wraz ze zróżnicowanym roślinnym otoczeniem parku, mają na celu wspierać proces zapylania roślin oraz utrzymanie równowagi ekosystemu.

Park nad Białą to również miejsce, gdzie znajduje się społeczny sad. Daje on możliwość skosztowania różnych owoców przez odwiedzających. Dodatkowo, w centralnym punkcie parku zlokalizowano plac zabaw, wyposażony między innymi w piaskownicę i instrumenty muzyczne do gry.

Na terenie parku rozmieszczone są edukacyjne tabliczki informacyjne, opisujące lokalną florę i faunę. Stanowią one cenne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych poznaniem naturalnego środowiska Bielska-Białej.