Wsparcie finansowe dla Bielsko-Białej na rozwój mieszkalnictwa komunalnego

Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, podał do publicznej wiadomości, że Bielsko-Biała otrzyma finansowe wsparcie na rozbudowę sektora mieszkań komunalnych. Kwota ta przekracza 13 milionów złotych i pozwoli na wybudowanie aż 205 nowych lokali mieszkalnych, które trafią do gminnych zasobów. W ten sposób miasto zyska więcej miejsc zamieszkania dostępnych dla osób o niskich dochodach, jak również dla tych, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym. Informacje te zostały przekazane przez Ministra podczas piątkowego spotkania.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Bielsku Białej, Minister Puda poinformował o wsparciu, które zostanie przyznane miastu z budżetu państwa. Środki na rozwój budownictwa komunalnego będą pochodzić z rządowego Funduszu Dopłat, a udziela ich Bank Gospodarstwa Krajowego w formie grantów, które nie wymagają zwrotu.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że głównym celem programu jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób z niskimi i średnimi dochodami, jak również dla tych, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym. W ramach programu, jednostki samorządowe mają szansę uzyskać fundusze na budowę nowych mieszkań o odpowiednim standardzie i niskim czynszu. Takie lokale są przeznaczone dla osób, które nie są w stanie wynająć mieszkania na rynkowych warunkach i którym nie przysługuje prawo do mieszkania socjalnego ze względu na poziom ich dochodów.

Minister podkreśla, że program jest skierowany również do osób, które nie spełniają wymogów programu „Pierwsze Mieszkanie”, nie są w stanie zaciągnąć kredytu mieszkaniowego lub wynająć mieszkania na zasadach rynkowych. Dlatego rząd zdecydował się na wsparcie samorządów w budowie mieszkań komunalnych – tłumaczył szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.