Bielsko-Biała: mobilna pracownia densytometryczna oferuje bezpłatne badania

W dniach 4 i 5 października mieszkańcy Bielska-Białej oraz okolicznych miejscowości będą mieli szansę na bezpłatne zbadanie kondycji swoich kości dzięki mobilnej pracowni densytometrycznej, zwanej „osteobusem”. W środę 4 października urządzenie będzie dostępne dla pacjentów Przychodni Salutaris, natomiast dzień później, w czwartek 5 października, zostanie przemieszczone do Przychodni Kolejowej OLK. Aby skorzystać z możliwości wykonania badania, należy zapisać się telefonicznie pod numerem 512-351-600. Diagnostyka będzie realizowana przez wykwalifikowany personel firmy MD Multi Diagnostica z Krakowa. Najważniejsze, że nie wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza.

Choroba o nazwie „osteoporoza” staje się coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym w Polsce – cierpi na nią już blisko 2,7 miliona osób. Jest to schorzenie ukryte, czyli rozwijające się całkowicie bezobjawowo, które prowadzi do zmian struktury tkanki kostnej, czyniąc ją słabszą i bardziej narażoną na różnego rodzaju złamania.

Densytometria jest kluczowym badaniem umożliwiającym wykrycie osteoporozy, nawet w jej etapie bezobjawowym. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne zmierzenie masy kostnej z dokładnością do 1%, stosując przy tym niewielkie ilości promieni rentgena – znacznie niższe, niż w przypadku standardowego zdjęcia rentgenowskiego, na przykład klatki piersiowej. Specjaliści zaznaczają, że wyniki badania mogą sugerować konieczność uzupełnienia diety pacjenta o dodatkowe dawki witaminy D3 oraz wapnia.

Badanie densytometryczne jest zupełnie bezbolesne. Zostało ono oparte na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie wymaga żadnego specjalistycznego przygotowania i trwa jedynie kilka minut. Należy jedynie zdjąć wszelką biżuterię oraz inne metalowe elementy. Jednakże, przeprowadzenie badania jest przeciwwskazane dla kobiet w ciąży.