Dalszy ciąg śledztwa w sprawie skażenia wody w Bielsku-Białej

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej kontynuuje dochodzenie w związku z incydentem dotyczącym zanieczyszczenia wody, który miał miejsce 29 marca. Przypomnijmy, że tego dnia doszło do kontaminacji wody w sieci miejskiej w Bielsku-Białej. Jak później ustalono, za problem odpowiadał styren, substancja użyta podczas prac nad modernizacją rurociągu dostarczającego mieszkańcom miasta wodę ze źródła w Wapienicy.

Na jakim stanie jest obecnie postępowanie? Dziennikarze serwisu informacyjnego Bielsko.info postanowili zasięgnąć odpowiedzi na to pytanie bezpośrednio u prokuratorów prowadzących sprawę z Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

– Po wydarzeniu natychmiast pobrano próbki wody do badań laboratoryjnych z różnych miejsc sieci wodociągowej, aby sprawdzić obecność styrenu. Ta substancja została wykorzystana do utwardzania żywic, które tworzą integralną część rękawów kompozytowych używanych podczas remontu. Badania dotyczące zawartości innych pierwiastków lub substancji chemicznych, które zazwyczaj przeprowadza się na próbkach wody przeznaczonej do spożycia, nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm – informuje portal prokurator Agnieszka Michulec, będąca rzecznikiem prasowym Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Analitycy skorzystali z wyników tych badań i poprosili o fachową opinię specjalistyczną instytucję. W ramach postępowania świadectwo złożyło ponad 30 osób a także zebrano dokumentację powiązaną z rezultatami badań.

– Planujemy zasięgnąć kolejnej opinii od eksperta dotyczącej oceny prawidłowości realizacji całego przedsięwzięcia – dodaje prokurator Agnieszka Michulec.