Akademia Techniczno-Humanistyczna oficjalnie stała się uniwersytetem

Ustawa, która formalizuje zmianę nazwy Akademii Techniczno-Humanistycznej na Uniwersytet Bielsko-Bialski, została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza oficjalne zakończenie wieloletnich starań o utworzenie uniwersytetu w tym mieście.

W dniu 22 sierpnia, we wtorek, w Dzienniku Ustaw pojawił się wpis o publikacji ustawy, która zawiera zapis o zmianie nazwy Akademii Techniczno-Humanistycznej na Uniwersytet Bielsko-Bialski. Nowa nazwa zacznie obowiązywać od 1 września 2023 roku.

W odpowiedzi na tę zmianę, dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH, rektor uczelni, opublikował krótkie oświadczenie na stronie uczelni.

W swoim liście potwierdza: „Rok akademicki 2023/2024 rozpoczniemy już jako Uniwersytet Bielsko-Bialski. To jest efektem naszej intensywnej pracy nad rozwojem nauki, aktywności dydaktycznej oraz modernizacją i budową nowej infrastruktury badawczej, dydaktycznej i socjalnej. Jestem pewien, że wspólnie podejmujemy wyzwanie i odpowiedzialność za rozwój naszej uczelni, miasta Bielska-Białej i całego regionu, które spełnimy poprzez zapewnienie edukacji uniwersyteckiej młodzieży”.

Historia edukacji wyższej w Bielsku-Białej rozpoczęła się w 1969 roku, kiedy to powstała filia Politechniki Łódzkiej. Przez ponad trzy dekady uczelnia ta szkoliła inżynierów. W 2001 roku filię przekształcono w niezależną instytucję edukacyjną pod nazwą Akademia Techniczno-Humanistyczna. Kontynuowała ona tradycję techniczną, ale jednocześnie poszerzyła swoją ofertę o nauki społeczne i humanistyczne.